TRADEMAP PLATFORM KULLANIMI

15Haz09:3013:30TRADEMAP PLATFORM KULLANIMI

Etkinlik Bilgileri

TANITICI İÇERİK

İhracatta başarılı bir pazar araştırması yapabilmek için elbette ülkelerin ürünler bazında ihracat ve ithalat rakamlarına ulaşabilmek, trendleri takip edebilmek, uluslararası talebi okuyabilmek, rekâbetin yüksek olduğu pazarları tespit edebilmek ve dolayısıyla pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine hangi ülkeden başlanacağına karar verebilmek çok önemli. Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından geliştirilen Trade Map bu alanda dünyada en fazla kullanılan platform. Eğitimde platformun nasıl kullanılacağı örnek ürünler üzerinde çalışılıyor.

KİMLER KATILMALI?

Eğitim, ihracata yeni başlayacak veya halen ihracat yapmakta olan üretici veya tacir ihracatçı şirketlerin yöneticileri ve/veya pazarlama satış bölümü çalışanları için faydalı olacaktır.

EĞİTMEN KİMDİR?

Eğitmen Hakan AKIN, dış ticarete 1985 yılında üniversite öğrencisiyken başladı. 1996 yılına kadar, ülkemizin özellikle savunma sanayi konusunda ihtiyaç duyduğu mamûl ürünlerin OFSET anlaşmaları çerçevesinde dış alımları ile ilgili projelerde görev aldı. Bu projelerden bazıları, denizaltı gemilerinin, F16 uçaklarının haberleşme sistemlerinin ve UH helikopterlerinin bazı parçalarının dış alımlarıydı. 1996 yılında dış ticaret eğitimleri ve 2004 yılında dış ticaret danışmanlık hizmetleri vermeye başladı. Bu kapsamda Şubat 2021 sonu itibariyle 3500 güne yakın eğitim ve 500 güne yakın danışmanlık çalışması gerçekleştirdi. 2006 yılında verdiği danışmanlık çalışması neticesinde firma KOSGEB “hızlı balık” ödülünü aldı. Dış ticaret konusunda yazılmış ve basımları hala devam eden 5 kitabı vardır. Avrupa Birliği’nin ülkemizde yürüttüğü dış ticaret projelerinde yerel uzman olarak görev almaktadır.

YÖNTEM

Eğitim, içinde bulunduğumuz pandemi dönemi ve korunma şartları çerçevesinde on-line bir iletişim platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. Dersin teorik bölümleri PowerPoint sunumu ile işlenecek, örnek uygulamalar Trade Map web sitesi üzerinde çalışılacaktır.

Daha fazla göster

Zaman

(Salı) 09:30 - 13:30