Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, karşılıksız çek oranlarının önemli bir ekonomik veri olduğuna işaret ederek, “2017 yılı Şubat ayı sonu itibariyle karşılıksız çek adedi, geçen yıla göre yüzde 29.42 oranında azalarak 1286 adet olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası 2017 yılı Mart ayı Meclis Toplantısında dünya, Türkiye ve Denizli ekonomisiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Dünyada gelişmiş ekonomilerin daralma dönemini kapatarak büyümeye başladıklarının görüldüğünü aktaran Başkan Uğur Erdoğan, Avrupa Birliği ülkelerinde de ekonomik büyüme başladığını söyledi.

Başkan Erdoğan, Türkiye’de yoğun teşvik uygulamalarının hayata geçirildiğini ifade ederek, “KOBİ’lere yönelik kredi destekleri yaygınlaştırılmıştır. Faizsiz kredi desteği etkili olmuştur. Ayrıca sicil affı ile birlikte KOBİ’lerin tekrar kredi kullanabilir duruma gelmesi sağlanmıştır. İstihdam konusunda destek ve kampanyalar yaygınlaştırılmıştır.             Mobilya ve beyaz eşyadaki ÖTV’de indirime gidilmiştir. Konut satışlarındaki KDV oranı da düşürülmüştür. İhracat yapan firmalarımızın desteklenmesi için Mayıs ayına kadar vadesi olan borçlarda Merkez Bankası reeskont faiz oranlarında indirime gidilmiştir. Döviz kuru sabitlenerek, döviz cinsi kredilerin TL ile ödenmesi sağlanmıştır. Bu da, ihracatçı firmalarımız için büyük bir destek olmuş, döviz kuru hareketlerinin olumsuzluklarını ortadan kaldırmıştır. Alınan tedbirlerin etkilerini önümüzdeki aylarda daha net göreceğiz, diye düşünüyorum.” dedi.

İhracatın, yeni yılla birlikte artmaya başladığını dile getiren Erdoğan, Şubat ve Mart ayının ilk haftalarına ilişkin verilerin, ihracat artışının hızlandığını, geçmiş dönemde görülen kayıpların hızla telafi edildiğini gösterdiğini belirtti.

DENİZLİ’DE İHRACAT VE İSTİHDAM ARTIYOR

Erdoğan, Denizli’nin ihracat ve istihdamı ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2017 Şubat ayı sonu itibariyle İlimiz ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.12 oranında artışla 432 milyon 226 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 2017 Şubat ayı itibariyle en fazla ihracat; sırasıyla; 55 milyon 644 bin dolar ile İngiltere’ye, 46 milyon 958 bin dolar ile Almanya ve 32 milyon 555 bin dolar ile İtalya’ya yapılmıştır. En fazla ihraç edilen ürünlerin başında hazır giyim-konfeksiyon (153 milyon 726 bin dolar), elektrik-elektronik ve hizmet (70 milyon 160 bin dolar) ile demir ve demir dışı metaller (52 milyon 294 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.93 oranında artarak 214 bin 637 kişi olarak kayıt altına alınmıştır.”

KARŞILIKSIZ ÇEK % 29,42 AZALDI

Başkan Erdoğan, Denizli’de karşılıksız çek oranında ciddi azalma meydana geldiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “2017 yılı Şubat ayı sonu itibariyle karşılıksız çek adedi, geçen yıla göre yüzde 29.42 oranında azalarak 1286 adet olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayı sonu itibariyle 2 aylık dönemde Odamıza 396 firma kaydını yaptırmış, 63 firma da Odamızdan kaydını sildirmiştir. Odamızda Şubat sonu itibariyle; 11.980’i faal, 3.598’i askıda olmak üzere toplam 15.478 kayıtlı üye bulunmaktadır. Yine Şubat ayı itibariyle İlimizde teşvik alan yatırım tutarı 70 milyon TL, düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısı 10’dur. Bu teşviklerin 1’i Hizmet, 2’si imalat, 6 adedi enerji, 1’i de madencilik sektörü için alınmıştır.”