İlklerin şehri Denizli’den Türkiye’ye örnek olacak proje

Denizli Valiliği ile Denizli Ticaret Odası (DTO) arasında Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü imzalandı. Bu sayede, 9 yaş ve üzerindeki isteklilerin, robotik kodlama eğitimi alması sağlanacak. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, sanayinin teknolojik anlamda gelişmesindeki önemli adımlardan biri olarak gördükleri uygulamanın, örnek teşkil edip ilklerin şehri Denizli’den tüm Türkiye’ye yayılmasını diledi. Kendilerine öncülük eden Vali Karahan ile personeline teşekkür etti.

Denizli Valiliği ve Denizli Ticaret Odası Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü, Denizli Valisi Hasan Karahan ile Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan tarafından imzalandı. Denizli Valiliği’nde düzenlenen törende, Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Murat Urhan, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan, kodlama eğitimlerini verecek eğitimciler Özgür Mert, İbrahim Alt, İsmail Bilbay ve Kadir Akbaş ile çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Gelecekte Türkiye’deki ‘Endüstri 4.0’ ile ‘Yapay Zeka’ uygulamalarına temel teşkil etmesi hedeflenen proje çerçevesindeki eğitimler, Denizli Ticaret Odası’nda kurulan özel bir laboratuvarda verilecek. Günde 2’şer saat olmak üzere 5 günde tamamlanacak eğitimler için 9 yaş ve üzerindekiler, internet üzerinden başvurabilecek.

VALİ KARAHAN: “DENİZLİ VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Denizli Valisi Hasan Karahan, projenin başarılı olacağına inandığını belirterek, “Denizli’nin ve Türkiye’nin geleceği açısından, bu eğitimlerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Projemizi, genç arkadaşlarımız yürütecekler. Onlar, bu işi aşk ve şevkle yapıyorlar. Kendileri bu işin uzmanı. Hayırlı olsun.” dedi.

DTO BAŞKANI ERDOĞAN: “DENİZLİ’MİZİN SANAYİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN BÖYLE BİR PROJEDE YER ALDIK”

Projenin, Denizli açısından çok önemli olduğunu söyleyip, Türkiye’ye örnek olmasını temenni eden Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise, “Kodlama eğitimlerinin, gelecekte ülkemizde yürütülecek Endüstri 4.0 ile yapay zekâ uygulamalarına temel teşkil edecek nitelikte, önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Projemiz, emek yoğunluğunu azaltacak ve teknolojinin daha ileri gitmesini sağlayacak. Denizli Ticaret Odası olarak, şehrimizdeki sanayi faaliyetlerine katkımızı artırmak için böyle bir girişimde bulunduk. Eğitimler, ilköğretimden itibaren geniş bir kesimi kapsayacak. Projemizin hayırlı olmasını ve ilimizin sanayisine katkı sağlamasını diliyorum.” diye konuştu.

9 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLER BAŞVURABİLECEK

Son olarak eğitimcilerden Özgür Mert, teknik bilgiler verdi. 9 yaşından itibaren kursiyerler alınacağını belirten Mert, “Toplamda 60 öğrenci eğitilecek. Projemiz, 4 ay sürecek. 18 yaşın üstünde olanlar da eğitimlere katılabilecek. Bu sayede, üniversite öğrencilerine de iş imkânı sağlanacaktır. Sanayimizde şu anda büyük bir hızla endüstrileşme var. Bunu kullanabilecek insanlara ihtiyaç duyuluyor. Robotik kodlamayla, bu konuda iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Kursiyerlerimize, program yazabilmeyi öğreteceğiz. İsterse bunun üzerine koyacağı yeni bilgilerle kendisini daha da geliştirebilecek. Yapay zekâ konusunda da etkin bir eğitim yürütmeyeceğiz ancak, kursiyerlerimize bir nevi alt yapısını vereceğiz.” dedi.

BİR İLKE İMZA ATTILAR

Konuşmaların ardından Vali Karahan ile DTO Başkanı Erdoğan, Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü’nü imzaladı.