DTO’DAN “İŞ BİRLİĞİ GÜÇBİRLİĞİ” DESTEK PROGRAMI KOBİ’LER, SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZECEK

Denizli Ticaret Odası, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile birlikte KOBİ’lerin iş birliğini arttırmaları amacıyla çalışma başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, KOBİ’lerin ortak sorunlarına, ortak çözümler üretmeleri amacıyla eğitim planladıklarını söyledi. Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 2018 yılını değerlendirmek, 2019’a dair programlarını açıklamak amacıyla basınla biraraya geldi. Toplantıya, gazete, televizyon, radyo, internet haber siteleri ile ajanslar, yoğun ilgi gösterdi.

DTO, 17 BİN ÜYEYE ULAŞTI

Denizli Ticaret Odası’nın, 2018 yıl sonu hedefini bir ay öncesinden tutturarak, 17 bin üyeye ulaştığını belirten Başkan Erdoğan, konuşmasında, DTO’nun Denizli’deki en büyük ve güçlü sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı. Denizli Ticaret Odası’nın, 1926’dan bu yana “köklü bir gelenekten güçlü bir geleceğe” güvenle yol aldığını dile getiren Başkan Erdoğan, “DTO’daki işlemleri hızlandırıp işleri kolaylaştırarak üyelerimizin memnuniyetini artırmak, göreve geldiğimiz günden beri ilk önceliğimiz oldu. ABİGEM ve Ticaret Sicil Müdürlüğü Şubesi’nin ardından Kredi Garanti Fonu Şubesi, İhracat Destek Ofisi ve KOSGEB ile İŞKUR ofisini de, hizmet binamızda faaliyete geçirerek, Denizli Ticaret Odamızı üyelerimizin iş kurmasından ihracatına kadar tek adresi haline getirdik. Online hizmet standartlarımızı iyileştirerek, 7/24 açık kalan bir yapıya kavuştuk. Üyelerimizle ilgili işlemler artık internet üzerinden çok kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor.” dedi.

DTO, SON 2 YILDA 3 BİNDEN FAZLA GİRİŞİMCİ YETİŞTİRDİ

Hizmet içi eğitimlere önem verdiklerini de dile getiren Başkan Erdoğan, “Bu eğitimlerle amacımız, personelimizi günün koşullarına hazır hale getirmekti. Üyelerimiz ile vatandaşlarımızı da, bu halkaya dahil ettik. Eğitim, ‘olmazsa olmazımız’ haline geldi! Kesintisiz sürdürdüğümüz girişimcilik eğitimlerimizden, son 2 yılda 3 binden fazla mezun verdik. Bunların en az %10’u kendi işini kurdu; üretime katıldı. İstihdama katkı sağladı. İŞKUR ve KOSGEB ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımızı, bu ay ilçelerimize de yaymanın sevincini yaşıyoruz. Çivril’de 30 kişilik ilk grup, girişimcilik eğitimimizi tamamladı. Şimdiden 2 grup daha hazırladık. Talep oldukça, eğitimlerimiz artarak devam edecek. Ayrıca, Denizli Valiliği ile kodlama eğitimi başlattık. 700’den fazla başvuru aldık. Denizli Ticaret Odamızın atölyesindeki robotik kodlama eğitimlerimiz, ülkemizde bir ilkti; büyük ilgi gördü. Şehir dışından işinin uzmanları isimleri Denizli’mize getirerek, e-ihracat ve e-ticaret eğitimleri düzenleyip, etkinliğimize katılanları sertifikalandırdık. TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile, başta şehrimizdeki galericiler ve emlak danışmanları üyelerimiz olmak üzere işletmelerimizin yetkililerine, mesleki yeterlilik belgesi eğitimleri verdik. Sınavları başarıyla tamamlayan üyelerimizi, yasayla zorunlu hale getirilen belgelerine kavuşturduk. Isı, su, ses ve yalıtım kursları düzenledik. Başta kadınlarımız olmak üzere çok sayıda vatandaşımızı mesleki eğitimden geçirdik. Abalıoğlu Meslek Lisesi’nde kurduğumuz atölyemizdeki kaynakçılık eğitimlerimiz de bunlardan biriydi. Büyük ilgi gördü. Vatandaşlarımız ilk günden sıraya girdi.” diye konuştu. Başkan Erdoğan, kadın girişimcilere yönelik çalışmalar da yürüttüklerini ifade etti.

BAŞKAN ERDOĞAN: “AB PROJEMİZ 5 MİLYON EURO’LUK DESTEK ALDI”

Denizli’de, 8 Ar-Ge merkezi ile 21 tasarım merkezinin faaliyette olduğunu da kaydeden Başkan Erdoğan, “Türkiye’de 3 metropol şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncüyüz. Fakat, nüfus bazında ilk sıradayız. Bunun onurunu yaşıyoruz. Denizli’nin Ar-Ge, tasarım ve moda merkezi olması yolunda attığımız adımların sayısını artıracağız. 5 milyon Euro’luk bütçesiyle, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz, şehrimizde bir ilktir. Sanayimizin yenilenmesi, güçlenmesi ve büyümesi açısından son derece önemlidir. Avrupa Birliği’nden fonlanan yani hibe almaya hak kazanan ülke genelindeki TOBB’a bağlı 2 odadan biriyiz. Ekibimiz, 500 aday arasından çok önemli bir başarıya imza attı. Bununla ilgili çalışmalarımızı hız kesmeden, çok dikkatli ve hesaplı bir şekilde sürdürüyoruz.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “FİNANSMANA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN KAYNAKLARIMIZI ÜYELERİMİZE AÇTIK”

“KOBİ’lere nefes kredisi” kapsamında, Denizli Ticaret Odası olarak, 2018’de üyelerinin 108 milyon TL’lik krediye ulaşmalarına imkân sağladıklarını da dile getiren Başkan Erdoğan, “Kaynaklarımızın tamamını üyelerimize açtık. Göreve geldiğimiz günden bu yana, nefes kredisi olarak, üyelerimiz aracılığıyla piyasalara 168 milyon TL’lik destek verdik. Bunların yanı sıra özellikle Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin destekleriyle, çok önemli şehirde bir ilk teşkil eden işlere imza attık. Bu sayede, Türk Eximbank Denizli Şubesi, geçen yıl nisan ayında faaliyete geçti. Eximbank, 2018’de kasım sonu itibarıyla Denizli’mizdeki 470 firmaya 725 milyon dolar kredi, 785 milyon dolar da ihracat sigortası desteği sağladı. Öte yandan, Denizli’miz, bu yıl Kredi Garanti Fonu’ndan 5.077 firmasına 5 milyar 169 milyon 924 bin 145 TL kredi aldı. Bu yıl, KOSGEB’den de Denizli’mize 24 milyon TL’lik önemli bir destek oldu.” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: “KOBİ’LERİMİZ ORTAK SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZSÜN İSTİYORUZ”

Toplantıda ilk kez, KOSGEB Denizli Müdürlüğü ile birlikte KOBİ’lerin iş birliğini arttırmaları amacıyla çalışma başlatacaklarını da duyuran DTO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, “En az 5 KOBİ’nin bir araya gelerek kapasite ve rekabet gücü yüksek işletmelere dönüşmesini istiyoruz. KOBİ’ler arasındaki ortaklık ve iş birliği kültürünün geliştirilmesi için KOSGEB, 6 aydan 24 aya kadar 300 bin TL geri ödemesiz, 700 bin TL de geri ödemeli destek sağlamaktadır. Orta, yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki ortak imalata yönelik projeler için destek oranı ise, 1 milyon 500 bin TL. Bu programın bilinirliğini arttırmak amacıyla Denizli Ticaret Odamız, KOSGEB Denizli Müdürlüğü ile birlikte önümüzdeki günlerde eğitim çalışması başlatacak.” dedi.

YENİ YILLARINI KUTLADI

Basın mensuplarına son olarak “Denizli’mizin sesi, sizler sayesinde gür çıkıyor!” diye seslenen DTO Başkanı Erdoğan, yeni yılın sağlık, mutluluk, bereket ve güzel günler getirmesini diledi.