Denizli Ticaret Odası’nda bir araya gelen Denizli’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) temsilcileri, 9 Ekim 2019’da başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi. Denizli’deki TOBB’a bağlı odalar ve Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu üyesi STK’lar adına basın açıklaması yapan Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, harekatın amacının, Türkiye’nin sınırlarının güvenliğini sağlamak kadar ülkemiz ve bölgedeki ülkeler için tehdit oluşturan terör koridorunun ortadan kaldırılması olduğunu hatırlattı. Başkan Erdoğan, “İş dünyası ve Denizli’deki STK’lar olarak, dualarımızla ve bütün gönlümüzle, devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır!” dedi.

Barış Pınarı Harekatı’na destek için DTO’da düzenlenen toplantıda konuşan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’nin harekâtı, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanarak başlattığına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörle mücadele kararları ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla, bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.” dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİ, SURİYELİLER’İ GÖÇE ZORLADI

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin özellikle Fırat’ın doğusunda, sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda 100’ün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kaldığını, terör örgütlerinin, Suriye içinde ve Suriyeliler’e yönelik de saldırılar düzenlediğini söyledi.

Başkan Erdoğan, “Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek çoğalan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez! Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’yla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat göstermektedir. Bunu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede, hayat normale döndü; barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyeliler’in geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü, biz inanıyoruz ki; gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler!” diye konuştu.

TÜRKİYE YIKMAZ; YAKMAZ!

“Bizler Türkiye olarak, yıkmaktan yakmaktan yana hiç olmadık; olmayacağız.” da diyen Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyeliler’in geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. O nedenle, Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından da desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.”  

GÜN SESSİZ KALMA DEĞİL, BERABER SES VERME GÜNÜDÜR!

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk Milleti’nin, iş dünyasının ve sivil toplum örgütlerinin, bir ve beraber olarak en güzel cevabı vereceklerini de dile getiren Erdoğan, “Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür!” dedi.

DTO Başkanı Erdoğan, vatandaşları, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya da davet etti. “Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu, kimse yok edemez… Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez! Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz; mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza ise, acil şifalar diliyoruz. Cenabıhak, Mehmetçiğimizi korusun. Ordumuzu muzaffer kılsın; yar ve yardımcımız olsun.”

TOPLANTIYA BÜYÜK KATILIM OLDU

Toplantıya, Denizli Barosu Başkanı Avukat Müjdat İlhan, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkan Vekilleri Köksal Semerci ve Hüseyin Demirci, DESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul, Denizli Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erol Tüzen, Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Denizli Temsilcisi Sezai Söylemez, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Denizli Temsilcisi Feyzullah Öselmiş, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİYE KAMU-SEN) Denizli Temsilcisi Yakup Çetin, Türkiye Emekliler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Ali Oymak, Acıpayam, Babadağ, Buldan, Sarayköy ile Tavas Ticaret Odası başkanları ile temsilcileri, Güney Ege Sanayi Ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Avukat Aysun Nalbant, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Adnan Selçuk ile DSMMMO Genel Sekreteri Mehmet Sarıgöl, Denizli Nakış Sanayicileri Derneği (DENSAD) Başkanı Ali Öznur, Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu Üyesi STK’ların başkanları ile temsilcileri, TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Ebru Arslan, TOBB Denizli İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sinan Salgar, Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesi Başkanı Mustafa Işık, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi Başkan Yardımcısı Süleyman Tosun, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, HAK-İŞ’e bağlı Öz-Orman-İş Sendikası Denizli Şubesi Başkanı Kenan Atalay, Memur Sen’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Denizli Şubesi Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu, Büro Memur-Sen Denizli Şubesi Başkanı Fatih Acar, Enerji Bir-Sen Denizli Şubesi Başkanı Musa Çetler, Bem-Bir-Sen Denizli Şubesi Başkanı Osman Kurt ile Ulaştırma Memur-Sen Denizli Temsilcisi Halil Işık ile çok sayıda basın mensubu ve yayıncı kuruluş katıldı.

YER GÖK AY YILDIZ AL BAYRAK OLDU

Katılımcılar, toplantının sonunda, Denizli Ticaret Odası’nın hizmet binası önünde, ellerinde bayraklarla, günü anısına toplu fotoğraf çekildi.