Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, İzmir’de gerçekleştirilen ve Denizli’den 21 firmanın katıldığı 26’ncı Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na adeta çıkarma yaptı. Marble İzmir Fair 2021’deki stantları tek tek ziyaret eden Başkan Erdoğan, korona virüs salgınından dolayı yaklaşık iki yıldır ara verilen fuarların sektörlerin gelişmesinde ve büyümesinde büyük önemi bulunduğunu bildiğini, o nedenle de bu tür organizasyonlarda üyelerinin yanında olmayı önemsediklerini söyledi. Fuara katılan firmalara bereketli bir fuar ve başarı diledi.

Marble İzmir Fair’in açılış törenine katılan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, daha sonra Denizlili firmaları fuardaki stantlarında ziyaret ederek kolaylıklar diledi. Sektörlerini ve fuarı istişare ederek taleplerini dinledi. Başkan Erdoğan, pandemiden dolayı uzun bir aradan sonra düzenlenen uluslararası organizasyona, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Denizli Milletvekili Şahin Tin ile birlikte katılarak, fuara ve DTO üyelerine ne derece önem verdiğini gösterdi.

CANLI YAYINLARDA FUARI VE SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRDİ

DRT Denizli TV, Ege TV ve haber sitesi Denizli Metropol Haber’in fuar alanından yaptıkları canlı yayınlara katılan Başkan Erdoğan, fuarı ve sektörü değerlendirdi. Fuarda stant açan ve ziyaret ettiği üyeleri ile firmalardan edindiği izlenimlerini paylaştı.

Başkan Erdoğan, organizasyonla ilgili değerlendirmesinde, fuarları çok önemsediklerine dikkat çekti; dünyanın neresinde olursa olsun ilgi ve katılımın yoğun olduğu tüm fuarlarda mümkün olduğu kadar çok sayıda üye ile yer almaya çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, “Biz de dünyanın neresinde olursa olsun her zaman her organizasyonda üreticimizin, üyemizin ve ihracatçımızın yanındayız. Denizli’mizi temsil eden firmalarımız ile üyelerimizi, bu büyük organizasyonda da yalnız bırakmadık. Denizlili 21 firmamızla yer aldığımız Marble İzmir Fair, herkese hayırlı ve uğurlu olsun. Fuarın açılış töreninin hemen ardından, Ege’nin incisi sanayi kenti Denizli’mizi temsil eden mermercilerimiz ve Denizli Ticaret Odamızın üyeleriyle bir araya geldik. Stantlarında ürünlerini inceledik; işletmeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Gelecekten umutlu olduklarını duyduk; mutlu olduk. Firmalarımızın yetkilileri ve temsilcileri ile sektörde ve fuarlarda daha iyiye ulaşmak adına fikir alışverişinde de bulunduk. Kendisi de bir sanayici olan içimizden biri TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Denizli Milletvekili Şahin Tin de bizimleydi. Fuara katılan üyelerimizin varsa sorunları dinledik ve çare aradık. Bizi yalnız bırakmadıkları ve ilgilerinden dolayı, kendilerine teşekkür ederim” dedi.

STANTLARI TEK TEK ZİYARET EDİP FİRMALARI DİNLEDİLER

Başkan Erdoğan ile Milletvekili Tin, mermer makinaları ile parçaları üreten, satan ve ihraç eden Denizlili firmaların stantlarını da ziyaret etti. Denizlili firmaların, fuardaki stantlarının düzeni ve makinaları ile yine göz doldurduğunu ve gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Erdoğan, emek veren herkesi kutladı. Bu sayede, sanayi kenti Denizli’nin tanıtımına da katkı sağladıklarını ifade edip teşekkür etti.

BAŞKAN ERDOĞAN: “DENİZLİ’MİZ, SEKTÖRDE İHRACAT YAPABİLEN İLLER ARASINDA ÖN SIRADA”

Başkan Erdoğan ayrıca, ülkenin ikinci büyük doğal taş havzası olan Denizli’nin, sektörde ihracat yapabilen iller arasında ön sırada yer aldığını vurguladı. Erdoğan, “Denizli olarak, Türkiye’de üretimin en fazla olduğu 5 ilden biri durumundayız. 10 bin civarında çalışana iş sağlayan 123 işletmemizde işlenen ürünlerimize talep, oldukça büyük. Denizli’mizden çıkarılıp işlenen yaklaşık 300 milyon dolarlık mermer ve traverteni, 60’ın üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Ülkemizin ikinci büyük doğal taş havzası olan Denizli’miz, sektörde ihracat yapabilen iller arasında da ön sırada… Şehrimizdeki ocaklardan elde edilen mermer ve Denizli Traverteni’ni yurt dışına satarak ülkemize döviz kazandıran ihracatçılarımızla gurur duyuyoruz. Ayrıca, mermer ve doğal taş sektörünün gelişmesiyle, şehrimizde mermer makinaları üretimi üzerine de önemli yatırımlar oldu; fabrikalar kuruldu. Makina sanayimiz hızla yol aldı ve bugün artık bu makinalarımızın da ihracatını yapıyoruz. Bu firmalarımız da fuardaki stantları ve makinalarıyla, her zamanki gibi yine göz doldurdular. Onlar, Denizli’mizi dünyaya tanıtıyorlar. Şehrimizden Marble İzmir Fair’e katılan mermercilerimiz, makinacılarımız, mermer ve doğal taş kimyasalları ile ekipmanlarını üreten firmalarımız ile Denizli Ticaret Odamızın üyelerinin stantlarını ziyaret ederken, yaptıkları işler ile eserleri gördükçe, duyduğumuz gurur ve sevinç bir kat daha arttı. Gurur kaynağımız mermercilerimiz, mermer makinası üreticilerimiz ve ihracatçı firmalarımızı, gururla izledik. Denizli’mizin tanıtımını da artıran, şehrimizin daha çok duyulmasına ve anılmasına katkı sağlayan eşsiz emeklerinden dolayı, hepsine teşekkür ederim” diye konuştu.

DENİZLİLİ FİRMALAR, STANTLARI VE ÜRÜNLERİYLE BU YIL DA FUARIN GÖZDESİ

Yaklaşık 15.000’i farklı ülkelerden olmak üzere 80.000 ziyaretçiye, yurt içinden ve 28 farklı ülkeden 1.077 katılımcı, 732 alım heyeti ile 10.000’den fazla ikili iş görüşmesine ev sahipliği yapması beklenen Marble İzmir Fair’de, Denizlili firmalar stantları ve ürünleriyle bu yıl da öne çıktı.

Sektörün en büyük organizasyonlarından biri olan fuar, 28 Ağustos’ta sona erecek.