Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Çivril’deki Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nün öğrencileri ile bir araya geldi. Onur konuğu olduğu Lojistik Sektörünün Dünü, Bugünü ve Yarını Konferansı’nda sektörünü anlattı. Sektörlerinin pandemiyle birlikte daha hızlı büyüdüğüne ve istihdamını arttırma yönünde bir eğilim gösterdiğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, gençlere, ne yaparlarsa yapsınlar en iyisini yapmalarını, ne olurlarsa olsunlar en iyisi olmalarını öğütledi. Mesleklerinin ne derece önemli olduğunun pandemiyle birlikte bir kez daha ortaya çıktığını hatırlatıp kendilerini bu alanda daha da geliştirebilmek için vakitlerini boşa geçirmeyip iyi değerlendirmelerini istedi. Başkan Erdoğan, Denizli Ticaret Odası üyelerini de ziyaret ederek dolu dolu geçirdiği günün sonunda, hayırlı işler dilemek için kapısını çaldığı Çivril’deki esnaf ve vatandaşla da hasbihal etti.

Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksek Okulu binasında eğitim gören PAÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’ndeki 160 öğrenci ile öğretim görevlileri ve üyelerine, Lojistik Sektörünün Dünü, Bugünü ve Yarını konulu bir konferans veren DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ın konuşması büyük ilgi gördü. Salonu dolduran öğrenciler ile akademisyenler, Başkan Erdoğan’ın kendi sektörü hakkındaki düşüncelerini büyük bir dikkatle dinlediler.

DEKAN COŞKUN: ÖĞRENCİLERİMİZ, MESLEKİ TECRÜBELERİNİZDEN FAYDALANSINLAR İSTEDİK

Etkinlikte, Başkan Erdoğan’a PAÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Coşkun ile bölümde görevli akademik personel eşlik etti. Prof. Dr. Coşkun, konferansın başındaki ‘hoş geldiniz’ konuşmasında, Başkan Erdoğan’a kendilerini kırmadıkları ve davetlerini geri çevirmedikleri için teşekkür etti. İnsan ve hizmet odaklı yaptığı takdire şayan işler ve azmiyle beğeni toplayan Başkan Erdoğan’ın mesleki tecrübelerinden öğrencilerinin de faydalanmasını istediğini, o nedenle de böyle bir organizasyon tertiplediklerini anlattı. Salondaki kalabalığı görünce ne derece doğru bir adım attıklarını bir kez daha anladıklarını da vurguladı.

BAŞKAN ERDOĞAN: LOJİSTİK, SAĞLIK SEKTÖRÜ İLE BİRLİKTE PANDEMİDEKİ İKİ KURTARICIDAN BİRİDİR

Başkan Erdoğan ise konuşmasının hemen başında Prof. Dr. Coşkun’a ve ekibine, bu vesileyle kendisine Denizli’yi ve sektörünü anlatma ve tanıtma imkânı verdikleri için teşekkür etti. Başkan Erdoğan, hayatın rutin akışı içinde önemi pek fark edilmeyen sektörlerinin gerçek değerinin pandemiyle birlikte aşikâr olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, “Son iki yılda lojistik sektörünün de sağlık sektörü kadar önemli bir sektör olduğu anlaşıldı ve ne mutlu ki Türk lojistik sektörü bu süreçten alnının akıyla çıktı. Covid-19 salgınıyla mücadele için tüm dünyada çare olarak başvurulan kısıtlamalar, küresel ticarette tedarik sıkıntısını da beraberinde getirdi. Sürdürülebilirliğin ve sürdürülebilir bir lojistik ağının önemi, bir kez daha anlaşıldı. Pandemi sürecinde, Çin’den yeterince hizmet ve tedarik sağlayamayan küresel şirketlerden bazıları, satın alma operasyonlarını Türkiye’ye yönlendirdi. Küresel ticaretteki bu hedef değişimini, ben pandemi şokuyla başvurulmuş geçici bir yöntem olarak değerlendirmiyorum. Muhtemelen, ülkemize yönelen bu satın alma eğilimi, 2021 sonrasında da artarak devam edecek. Bu yöndeki etkenler ile eğilim, sektörümüzün hızlı büyümesini de destekler nitelikte. Pandemi döneminde çevik ve hızlı tepkiler veren, öngörülü davranıp önlemler alan Türk lojistik sektörü ile meslektaşlarımız, küresel etkenler ve kısıtlamalar haricinde lojistik akışının aksamasına izin vermedi. Bu başarı, yurt dışı yatırımcının sektörümüze olan ilgisini arttırdı. O nedenle, bölüm tercihiniz bence geleceğiniz açısından son derece yerinde olmuş. Bu sektör, bu tecrübesiyle daha da büyüyecektir. Sizleri de istihdam ederek gücüne güç katmak için bekleyecektir” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN GENÇLERE “KENDİNİZİ İYİ YETİŞTİRİN” TAVSİYESİ

Başkan Erdoğan, mesleklerinde iş bulmak ve yer edinmek isteyenlerin mesleki ve kişisel olarak kendini geliştirerek çağın gereklerine ayak uydurmak zorunda olduğunun da altını çizdi. Erdoğan, “Lojistikçinin görevi artık eskiden olduğu gibi yalnızca nakliyat değil; tedarik zincirinin tüm işlevleri ve şirketler arası koordinasyon da bizler tarafından planlanıyor; hesaplanıyor. Ulaşım; bilgi işlem ve iletişim teknolojilerinden faydalanılarak daha da ileri bir noktaya taşındı. Bu sayede, ürününüzü, anlık takip edebiliyorsunuz. Dijital bir ağ üzerinden, insanlar hatta makineler, tesisler, lojistik ile üretim, doğrudan birbiriyle iletişim kurabiliyor. Modern teknoloji ve yatırımlar, herkes için daha güvenilir bir planlama güvencesi, sektörümüz için de filo kapasitemizi daha iyi kullanabilme ve yükleme noktalarında daha kısa bekleme süreleri elde etmemizi sağladı. İhracat ve sektörümüz ile birlikte lojistik şirketleri de büyüdü; hatta daha da büyüyorlar. Bu, aynı zamanda yeni istihdam demek. Fakat, her iş kolunda olduğu gibi bizim de öncelikle nitelikli aranan elemanlara ihtiyacımız var. Denizli Ticaret Odası olarak bu kapsamda çeşitli kurslar, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri, iş gezileri ile çeşitli merkezlere teknik inceleme ziyaretleri ve fuar organizasyonları düzenliyoruz. Büyük ilgi görüyorlar ve kapımız herkese açık. Sektörümüzdeki şirketlerin, yakın gelecekte gerçekleşecek değişiklikleri çabuk öngörebilmesi, böylece yetenek havuzlarında ve çalışanlarında gerekli yenilik ve düzenlemeleri sağlamaları, bu sayede beceri zayıflıklarından kaçınması ve dijitalleşmeye önem vermesi gerekiyor. Bizler, şu an hızla değişen ve gelişen bu otomasyonu idare edebilecek, nitelikli eğitim almış, kendini yetiştirmiş, insani ilişkileri kuvvetli, dinamik ve çalışmayı seven isimler arıyoruz. O nedenle, sizin de bir an önce kendini yetiştirmeniz, hatta çok iyi yetiştirmeniz ve istenilen vasıflara kavuşmanız gerekiyor” diye konuştu.

DİNLEYİCİLERİN SORULARINI DA CEVAPLADI

Başkan Erdoğan, konuşmasının sonunda öğrencilerin lojistik sektörü, Denizli Ticaret Odası ile Denizli ve ekonomisi hakkındaki sorularını da yanıtladı.

DEKAN COŞKUN: SALONDAKİ KALABALIK, BİR KONUŞMA SIRASINDA İLK DEFA AZALMADI; ARTTI!

Prof. Dr. Coşkun, konferansın sonunda, ilk kez bir konferans sırasında salondaki kalabalığın azalmayıp arttığını gözlemlediğini ifade ederek, gençlerin Başkan Erdoğan’ı son derece dikkatli dinlediklerini gördüklerini, mesleklerine olan sevgi ve ilgilerini de bu sayede bir kez daha gözler önüne serdiklerini kaydetti.

DEKAN COŞKUN’DAN TEŞEKKÜR

Fakülte Dekanı Coşkun, Başkan Erdoğan’a bir buket çiçek ve bir plaketle teşekkür etti.

BELEDİYE BAŞKANI VURAL İLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Erdoğan, ilçede bir dizi ziyaret de gerçekleştirdi. İlk olarak Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ı ziyaret etti. Vural, başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirttiği konuğuna nezaketinden dolayı teşekkür etti. Kendilerini Denizli’nin en güzel ilçesi yeşil Çivril’de görmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

DTO Başkanı Erdoğan ise Başkan Vural’la ve Çivril’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirip odalarının temsilciliğini açtıkları ilçenin kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini kaydetti.

Başkan Erdoğan, görüşme sonrasında da “Belediye Başkanımız sayın Vural ile, şehrimizde ticaretin ana akımlarından biri olan güzel ilçemizdeki ekonomi, ticaret, sanayi ve sektörlerimizle ilgili istişarede bulunduk. Çalışmalarımızı ve projelerimizi istişare ettik. Samimiyeti ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

ÜYE ZİYARETLERİNDE BULUNDU

Başkan Erdoğan, Çivril’deki üyelerini de unutmadı… DTO üyesi Çelikpınar Soğuk Hava Tesisleri ile Ümit Veteriner Kliniği’nin sahibi Ümit Çelik’i, Er-Tel İletişim’in sahibi Halil Ertuğrul’u, Yiğitler Dayanıklı Ev Aletleri’nin sahibi Hasan Yiğit’i, Avcı Kardeşler firmasının sahibi Özkan Avcı’yı, Tümosan Denizli Bayisi Gümüş Traktör’ün sahipleri Muhammet ve Mustafa Gümüş kardeşler ile firmanın sorumlusu Ramazan Gümüş’ü, Elbasan Tarım Ürünleri sahibi Nadir Elbasan’ı, Bulut Otomotiv Soğuk Hava Tarım Sanayi Ticaret AŞ’yi ve Genel Müdürü Yıldırım Bulut’u, ziyaret etti. İşletmelerinde meslekleri, sektörleri ve işleri hakkında bilgi aldı. Güncel gelişmeler ışığında ekonomik gidişat, ticari hayat ile yeni açıklanan asgari ücreti hem işverenler ile hem de çalışanlarıyla istişare etti. Uğradığı iş yerlerini Denizli sanayisi, ihracatı, Denizli Ticaret Odası’ndaki çalışmaları, projeleri ve pandeminin toplumsal hayat ve piyasalara olumsuz etkilerinin azaltılması kapsamında yürüttükleri faaliyetleri hakkında bilgilendirdi. Üyelerinin bu konudaki görüşleri ile isteklerini dinledi. Başkan Erdoğan programının sonunda hayırlı işler dilemek için kapısını çaldığı Çivril’deki esnaf ve vatandaşla da bir süreliğine hasbihal etti.