Denizli Ticaret Odası (DTO) ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından DTO hizmet binası önünde hazırlanan Denizli Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergisi törenle açıldı. Fuarın açılışında konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi eğitimde feda edilecek fert yoktur! Denizli Ticaret Odası olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana biz de işte bu anlayışla çalışıyoruz… Gençlerimizi, eğitimi ve mesleki gelişime yönelik girişimleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz meslek sahibi insanlar olsunlar ve eğitimli işsiz kadrosu oluşmasını önleyelim. Bunun için de en başta toplumdaki kariyer algısı değişmelidir… Bu konuda anne babalara da çok iş düşüyor. Bize göre gerçek kariyer, mesleğinde aranan insan olmaktır!” dedi.

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası etkinlikleri kapsamında Denizli Ticaret Odası’nın ortaklığıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 14 okulda üretilen ürünlerin sergilendiği Denizli Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergisi açıldı. DTO hizmet binası önündeki alanda gerçekleştirilen açılış törenine Denizli Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve DTO Meclis Üyeleri, Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Dr. Özgür Akdoğan, KOSGEB Denizli Merkez Müdürü Dr. Aziz Acar, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Adnan Selçuk ile Genel Sekreteri Mehmet Sarıgöl, Denizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Köksal Semerci, daire ve kurum amirleri ile oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BAŞKAN ERDOĞAN: EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK FERT YOKTUR!

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk konuşmayı ev sahibi Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan yaptı. Başkan Erdoğan “(Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk “Eğitimde feda edilecek fert yoktur!) diyor. Denizli Ticaret Odası olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana biz de işte bu anlayışla çalışıyoruz… Gençlerimizi, eğitimi ve mesleki gelişime yönelik girişimleri önemsiyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz meslek sahibi insanlar olsunlar ve eğitimli işsiz kadrosu oluşmasını önleyelim. Bunun için de en başta toplumdaki kariyer algısı değişmelidir… Bu konuda anne babalara da çok iş düşüyor. Bize göre gerçek kariyer, mesleğinde aranan insan olmaktır!” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: GERÇEK KARİYER, MESLEĞİNDE ARANAN İNSAN OLMAKTIR!

Başkan Erdoğan, Denizli Ticaret Odası olarak, eğitimi özellikle de mesleki eğitimi önemsediklerini de vurguladı. Erdoğan, “Bu kapsamda bazı çalışmalarımız oldu. Bugüne kadar 200’ü aşkın farklı konuda kişisel ve mesleki eğitim programları düzenledik; kurslar açtık… Bunların önemli bir kısmında Milli Eğitim Müdürlüğümüz paydaşımız oldu.  Çok sayıda proje ürettik ve hayata geçirdik. İstiyoruz ki eğitimli işsiz kadrosu oluşmasın; gençlerimiz meslek sahibi insanlar olsunlar. Bunun için en başta toplumdaki kariyer algısı değişmeli… Bana göre gerçek kariyer, mesleğinde aranan insan olmaktır! Anne babalara, burada çok iş düşüyor. Denizli Ticaret Odası olarak son dönemde mesleki eğitime özendirmek ve mesleki eğitimi geliştirmek için birçok iş yaptık. Abalıoğlu Endüstri Meslek Lisemizde atölye kurduk. Uzman kaynakçılık ile ısı, nem ve ses yalıtım kursu açtık. Türkiye’de ilk defa robotik kodlama eğitimi kursunu açtık. Çocuklarımızı ve gençlerimizi çağa hazırladık. Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi ile atölyesini kurduk. Moda ve tasarım kursu verdik. Avrupa Birliği’nden 100 milyon lira destekli Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi başlattık. Avrupa’da bir benzeri daha bulunmayan Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezimizi kurduk. Avrupa Birliği desteğiyle, mesleki eğitim yetkinlik gelişimi için ülkemizdeki sektörel mükemmeliyet merkezleri ile iş birliği içinde çalışacak sektörel merkezlerden birini Denizli’mizde kuracağız. Tüm Türkiye’den tekstil teknolojisi alanındaki öğretmenler ile KOBİ’lerimiz, bu merkezimize Denizli’mize gelecekler; Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görevli 160 tekstil teknolojisi öğretmenimiz ile 40 KOBİ çalışanımıza eğitimler vereceğiz. Bugüne kadar ne yaptıysak değerli gençler, öncelikle sizin için yaptık; daha iyi bir eğitim almanız için yaptık. Nitelikli bireyler olarak yetişmeniz için yaptık. Bizim en değerli varlığımız sizlersiniz! En önemli yatırımımız ise geleceğimiz olan sizler için yaptıklarımızdır. Biz size inanıyor ve güveniyoruz. Şuna da inanıyoruz ki mesleki eğitimi geliştirmek, iyileştirmek ve büyütmek, ülkemizi büyütmektir” diye konuştu.

DENİZLİ’DE 47 MESLEK OKULU VAR

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ise konuşmasında mesleki eğitime ve meslek okullarına büyük önem verdiklerini dile getirdi. Ekici, “Mesleki eğitimin niteliği, sanayileşmede yüksek verimli ve kaliteli insan gücü için çok önemli. Bu, ekonomik başarımızın da temelidir. Sayın Valimizin himayesinde ilimizdeki 47 meslek okulumuzda faaliyetlerimiz devam ediyor. Eğitim, öğretim ve istihdam diye çıktığımız bu yolda, öğrencilerimizi yönlendiriyoruz. Bunu yaparken de tüm paydaşlarımızla sahadayız. Bugün başlattığımız Avrupa Mesleki Beceriler Haftası etkinliklerimiz üç gün sürecek. Bu alandaki Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergimizde 14 okulumuzun yeşil mutabakat çerçevesinde ürettiği ürünler var. Devletimiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, mesleki eğitimi destekliyor. Değerli katkılarından dolayı Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan ile ekibine ve Denizli Ticaret Odamıza da teşekkür ediyorum” dedi.

STANTLARI GEZDİLER; OKULLARDAN ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Denizli Mesleki Eğitim Fuarı ve Sergisi’nin açılışı için hazırlanan kurdeleyi kesti. Ardından da alandaki 14 okulun stantlarını gezerek, ürünleri hakkında hem okul idarecileri hem de öğrencilerden bilgi aldı. Denizli Ticaret Odası önündeki fuar, üç gün boyunca açık kalacak.

Başkan Erdoğan ile stantları ziyaret edenler arasında, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut ile İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık da yer aldı.