Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) koordinatörlüğünde “Denizli’de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projesi” başlatıldı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Denizli olmasını, canı gönülden istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmanın en önemli adımlarından birinin nitelikli eğitim olduğunun farkındayız. Bu kapsamda, 140 bini hibe toplam 161 bin Euro bütçeli, 18 ay sürecek Denizli’de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projemizi başlatıyoruz. Eğitim camiamıza ve Denizli’mize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin destekleriyle Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı (IPA) kapsamında, Denizli Ticaret Odası’nın koordinatörlüğünde “Denizli’de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projesi” başlatıldı. Projenin tanıtımı Pamukkale Kaymakamı Dr. Uğur Bulut, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, İşkur İl Müdürü Fatih Işık, SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, KOSGEB Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen, Bozkurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Öztekin Demir, Çardak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Aydın, Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım, Tavas İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çöllü, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara, PAÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Tamer Aydemir ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mahmut Gürhan, Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi Müdürü Hurşit Çalışkan, İbrahim Cengiz Özel Eğitim Meslek Lisesi Müdürü Sebahattin Çelik’in yanı sıra DTO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile okul müdürleri ve Denizli Bilsem öğretmenleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

DTO’DAN BİLSEM’LER İÇİN 141 BİNİ HİBE 161 BİN EURO’LUK PROJE

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Anemon Otel’deki tanıtım toplantısının açış konuşmasında Denizli Ticaret Odası olarak eğitimi özellikle de mesleki eğitimi önemsediklerinin altını çizdi. Başkan Erdoğan, “Yarınlarımız olan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ile geliştirilmesini önemsiyoruz. Bunun için Denizli Ticaret Odası olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle uyumlu ve destekleyici çalışmalara imza attık; atıyoruz. Daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Denizli olmasını, canı gönülden istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmanın en önemli adımlarından birinin nitelikli eğitim olduğunun farkındayız. Bu kapsamda, 141 bini hibe 161 bin euro bütçeli, 18 ay sürecek Denizli’de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projemizi başlatıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: ÇOCUKLARIMIZ, BU SAYEDE ÇOK YÖNLÜ BAKIŞ AÇISI KAZANACAKLAR

Başkan Erdoğan, seminerler ile eğitimler düzenleyerek, 500 eğitimciye BİLSEM’lerin önemini anlatacaklarını da vurguladı. Erdoğan, “Yetenekli çocuklarımızın henüz okullarındayken öğretmenleri tarafından keşfedilmesini istiyoruz. Bu yönde farkındalık eğitimleri vereceğiz. Bilim Sanat Festivali düzenleyecek, halkımızı ve anne babaları bu konuda bilgilendirecek, eğiteceğiz. Bu arada, sosyal medyadaki yayınlarımızla da toplumsal farkındalık oluşturacağız. Bu sayede, çocuklarımızın bilim ve sanat eğitimi aldıkları bu okulumuzun tanınırlığını artıracağız. Denizli’deki devlet okullarımızdan 40 öğretmenimiz, bu okulda okuyabilecek nitelikteki öğrencilerini daha iyi yetiştirebilmeleri için özel bir eğitim alacak. Bu eğitimden, özel sektördeki okullarımızdan da 20 öğretmenimiz faydalanacak. Bu okulumuzdaki çocuklarımız, başarılarıyla önemli bir örnek teşkil ediyorlar. Bilimsel ve özgün projeler hazırlayıp Teknofest’e katılan bu çocuklarımız, müzik eğitimi, robotik kodlama eğitimi ile fen bilimleri eğitimi alıyorlar. Bu projemiz sayesinde fen, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat gibi farklı alanların bir arada kullanıldığı yeni bir metotla eğitim görecekler. Çocuklarımız, bu sayede çok yönlü bakış açısı kazanacaklar ve tasarımsal düşünme sistemlerini geliştirecekler. Yine bu projemiz sayesinde eğitimcilerimiz de Avrupa Birliği ve TÜBİTAK projeleri yazma eğitimi, inovasyon eğitimi, liderlik eğitimi, web2.0 ve sanal gerçeklik eğitimi, drone eğitimi, problem çözme eğitimi ile tasarımcı düşünce eğitimi alacaklar. Ayrıca, İstanbul ve İngiltere’deki merkezleri ziyaret edecekler” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: KAMU KURUMLARIYLA SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ

Başkan Erdoğan, Denizli’deki kamu kurumlarıyla çok sayıda iş birliğine imza attıklarını da dikkat çekti. Erdoğan, “En önemli paydaşlarımızdan biri Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz oldu. Başöğretmenimiz Atatürk’ün de dediği gibi bizim için eğitimde kaybedilecek tek bir fert bile yoktur! Onun için, el birliğiyle çok daha güzel işler ve projeler üretecek, ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

EKİCİ: BU BİR EKİP İŞİ; BAŞKANIMIZA DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM

DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ı dinlerken kısa zamanda ne kadar çok iş yaptıklarını, birçok iş birliği ile projeye imza attıklarını bir kez daha görerek onur duyduğunu belirten Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ile ekibine yapıcı ve samimi yaklaşımı ile katkılarından dolayı teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Ekici, “Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezimiz, her zaman göğsümüzü kabartan bir okulumuz olmuştur. Denizli’de üstün projelere imzalar atmıştır. Tabii bunu gerçekleştirirken bizler çok çeşitli kurumlarımızla, odalarımızla ve sivil toplum örgütlerimizle bunları yapıyoruz ama bunlardan bir tanesi var ki Denizli Ticaret Odası ile sayın başkanım ve değerli ekibi! Son 1-2 yıllık sürece ve projelerimize baktığımızda bile şaşırıyoruz; ‘Biz bu kadar kısa zamanda bu kadar çok iş yapmış mıyız?’ diyoruz… Evet el birliğiyle çok iş yapmışız; çok sağ olun. Tüm bunlar sizin desteklerinizle oluyor. İşin eğitim kanadı bizde doğru ama sizden gelen bu desteğe de biz her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü tek kanatla uçulmayacağını biliyoruz; bizim çift kanatlı olmamız gerekiyor. Mesela bu yeni destekle, öğrencilerimiz 21’inci yüzyılın becerilerine uygun neye ihtiyaç duyuyor ise robotik kodlama, STEM+A, yazılım ve bunlarla ilgili olarak daha birçok beceriler kazandıracak eğitimler alacaklar. Bu konuda tabi Denizli Ticaret Odası Başkanımıza ve kıymetli ekibine şu teşekkürü de etmeden geçemeyeceğim… Yetişkin eğitiminde ve mesleki eğitimde biraz önce sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi rakamlar hep milyonlar düzeyinde. Bugün burada Ticaret Odamız ile yapmış olduğumuz bu protokolle iş birliğimize, ürün gamımıza özel eğitimi de katmış bulunuyoruz. Şimdiye kadar yapılmadı anlamında değil ama 160 bin euroluk bir bütçeyi bizler Ticaret Odamızla beraber tüm Denizli’deki özel eğitim alanındaki öğretmenlerimizin hem niteliğinin artırılması hem donanımsal son noktada robotik kodlama atölyesinin açılması, öğretmenlerimizin yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerinin planlanması ve bunun gibi birçok özel eğitimle bu proje içerisinde yapılacak faaliyetler için kullanacağınız. Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak biz bu yılki hasadı ettik; karneleri verdik. Yaz tatiline girdik ama eğitim durmayacak… Hayat boyu öğretimle, yine BİLSEM’lerle Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla, bizde ‘ben bir konuda eğitim almak istiyorum’ diyen her vatandaşımıza her öğrencimize okullarımızın kapısı açık olacak; eğitim de böylelikle kesintisiz devam etmiş olacak. Bu projemizde ilk adımı bu şekilde attık ben Sayın Başkanımıza bir kez daha çok çok teşekkür ediyorum. Eğitim bir ekip işi. Yalnız olacak, yapılacak bir şey değil. Bundan dolayı ben kıymetli müdürümüze yine değerli müdür yardımcısı öğretmen arkadaşlarımıza da emeklerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. Projemiz hayırlı olsun” diye konuştu.

KAYMAKAM BULUT: DTO’NUN KURUMLARIMIZLA UYUMU VE ORTAK ÇALIŞMA GAYRETİ, BİZİ SEVİNDİRİYOR

Denizli Ticaret Odası’nın toplumsal kalkınmaya ve sosyal sorumluluk anlamında kentteki diğer kurumlarla sıkça iş birliğine giderek örnek olduğuna dikkat çeken Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, “DTO, bu anlamda bir markadır” dedi. Bu sayede kentte birçok önemli iş yapıldığını da belirten Kaymakam Bulut, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’a yapıcı yaklaşımından ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Bulut, “Denizli’mizin iki güzide markası, böyle bir projede güçlerini birleştirmiş; bir tanesi Pamukkale’nin Nezihe Derya Baltalı… Gerçekten Pamukkale ilçemizin yüz akı, gururu. Hem yaptığı projelerle hem öğrencilerimizin başarılarıyla hepimizin gururu olan bir okulumuz. Keza Denizli Ticaret Odası da Denizli’nin bir markası… Denizli’nin her noktasında eğitim başta olmak üzere ön açan, katkı veren çözüm sunan bir yaklaşım içerisinde; Sayın Başkanımıza biz de teşekkür ediyoruz. Çok yakın bir zamanda Denizli Ticaret Odasıyla Pamukkale Kaymakamlığı, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Pamukkale Halk Eğitim Merkezi olarak dörtlü bir protokole imza attık. Bunun konusu da sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama yönlendirmesiydi. Sayın Başkanımız, Denizli’de iş insanlarının nitelikli, bazen de niteliksiz eleman ihtiyacını vurguluyordu. Biz de bu kurgudan cesaret alarak hep birlikte mekanizmaları güçlendirerek bu ihtiyacı giderelim hem de sosyal yardım yararlanıcılarının kendi ayakları üzerinde durup, istihdama yönlendirmeleri noktasında bir gayret içinde olalım istedik. Bu protokolümüzle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şunu söyleyebilirim ki gayet de olumlu devam ediyor. Somut olarak azımsanamayacak sayıda Ticaret Odamızla iş birliği neticesinde İŞKUR kanalıyla işe yerleştirmeler gerçekleşti. Bir kısmı da özellikle kadın vatandaşlarımızdan 15-25 yaş arasında çalışma çağında olanlarından şöyle bir talep geliyor… Ben de kendimi burada bunu duyurmak zorunda hissediyorum. Diyorlar ki, ‘Kreş imkânı olursa özellikle uygun fiyatla ya da ücretsiz kreş olsa sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama yönlendirilmesi çok daha başarılı olacak.’ Bununla ilgili rakamlar somut olarak bizde var. Gerçekten azımsanamayacak sayıda vatandaşımızın böyle bir talebi var. Ben, bu hususta Denizli’nin sivil toplum kuruluşlarını, Ticaret Odamızı ve vatandaşlarımızı eğer imkanları varsa göreve çağırıyorum. Evet özel sektörün potansiyeli var. Organize Sanayi Bölgemizin böyle bir potansiyeli var ama ihtiyacın ne kadar yüksek olduğunu göstermek açısından bunların çoğunun kapasitesi dolu. Bu şekilde bir ön alırsak hem iş adamlarımızın hem de sosyal yardımdan yaralanan vatandaşlarımızın hayrına güzel neticelere hep beraber imza atacağız. Projeniz hayırlı olsun; hayırlara vesile olsun” dedi.

İLKLERE İMZA ATACAK AB PROJESİ, DTO’NUN İŞTİRAKİ DENİZLİ ABİGEM’E EMANET

Denizli ABİGEM Uzmanı Enis Erdal da bir sunumla projenin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Erdal, “Program otoritesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’dır. Operasyon faydalanıcısı ise Millî Eğitim Bakanlığı. Projenin yürütücüsü Denizli Ticaret Odası; ortağı ise Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi. Denizli ABİGEM de projenin iştirakçisidir. Hedef grubumuzda, bu projede görev alacak olan Milli Eğitimdeki hocalarımızdan özellikle Bilsem öğretmenleri ile rehberlik araştırma merkezi öğretmenleri var. Aynı zamanda Denizli Ticaret Odasına kayıtlı olan özel okulların öğretmenleri de ana hedef grubumuzdalar. Bu kapsamda 60 hocamıza özel eğitimler vereceğiz. Bu eğitimleri 3 gruba ayırabiliriz. AB’ye yönelik proje yazma. TÜBİTAK’a yönelik proje yazma eğitimi. Tasarımcı düşünce, problem çözme ve inovasyon eğitimi. Ayrıca BİLSEM’e başvuruları yükseltmek ve insanların BİLSEM konusundaki bilincini artırmak amacıyla BİLSEM Günleri yapacağız. Denizli’de ilk defa bir bilim sanat festivali yapmayı da planlıyoruz. Bu sayede 40 bin kişiye birden ulaşmayı hedefliyoruz. Bu okulumuzdaki altyapıyı geliştirme faaliyetimiz de olacak. BİLSEM’de bir bilim sınıfı oluşturup dekorasyonu ile ekipmanlarını sağlayacağız. Stratejik planını oluşturacağız. İş birliği ağı geliştirme faaliyeti kapsamında da bir yurt içi bir de yurt dışındaki örnek bir merkezin ziyareti olacak. Oradaki iyi örneklerin Denizli’ye uygulanabilirliğini belirlemek ve bize uyarlayarak buraya da getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Toplantı, günün anısına çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.