Heimtextil & Techtextil 2022 Fuarı için Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Denizli heyetinde, yüzler gülüyor… Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında Heimtextil & Techtextil Fuarı’nda açtığı stant, dünyanın dört bir tarafından gelen alıcıların gözdesi oldu. Bu yıl ev tekstil ürünlerinin yanı sıra teknik tekstili de ürün yelpazesine dahil eden Denizli firmalarını, DTO Başkanı Uğur Erdoğan Frankfurt’taki uluslararası organizasyonda yalnız bırakmadı. Başkan Erdoğan, “Dünyanın dört bir tarafındaki uluslararası fuarlara giderek ve üyelerimizi göndererek sektörlerimizin gelişimine katkı sağlamak Denizli Ticaret Odamızın ana görevlerinden biridir. Bu kapsamda Heimtextil & Techtextil Fuarı için Almanya’ya da geldik. Denizli tarihinde ilk kez teknik tekstil kümelenmesini gerçekleştirip, firmalarımıza KOSGEB ve Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kaynaklarıyla bu fuarda stant açtırdık. Denizli’de Teknik Tekstil’e Dönüşüm Projemiz sayesinde teknolojisi yüksek ürünlere ve katma değeri yüksek ürünlere geçişin hızlanacağına inanıyoruz. Firmalarımızın bugüne kadar kat ettikleri yol, başarıları ve ürünleri göz doldurdu; büyük ilgi gördü. Bizleri de sevindirdi” dedi.

Denizli Ticaret Odası, Heimtextil & Techtextil Fuarı’nda bu yıl ev tekstili ürünlerinin yanında Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında sağlanan KOSGEB destekleriyle 12 firmasına teknik tekstil üzerine stant açtırdı. DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Kâtip Üyesi ve Denizli Milletvekili Şahin Tin, KOSGEB Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taşevli, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Necip Filiz, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Ahmet Taş ve DTO Genel Sekreter Yardımcısı Tekstil Mühendisi Dr. Akay Gündoğan ile, stantları ziyaret etti. Stantlardaki yoğunluğu gören heyet, Denizlili ihracatçı firmaların sahipleriyle çalışanlarının moralinin yüksek olduğunu gözlemledi.

BAŞKAN ERDOĞAN: DENİZLİ İHRACATINA, FUARLAR BÜYÜK KATKI SAĞLAMIŞTIR

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, organizasyona dair izlenimlerini paylaşırken, fuarlardaki etkinliklerinin Denizli’nin ihracatına önemli bir katkı sağladığına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Dünyanın dört bir tarafına giderek sektörlerimizin gelişimine katkı sağlamak, Denizli Ticaret Odamızın ana görevlerinden biridir. Biz, bu konuyu çok ciddiye alıyoruz; önemsiyoruz! Bugün burada olmak da yine Denizli açısından çok önemli. Çünkü, Denizli’miz artık dünyaya tam 174 ülkeye açılmış, ihracatıyla, istihdamıyla ve turizmiyle ekonomimize büyük katkı sağlayan bir şehir. Denizli Ticaret Odası olarak, pandemi öncesinde 600’e yakın firmamızla yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katıldık. Denizli ihracatının 4,6 milyar dolarlara gelişinde bu fuarların katkısı çok büyüktür. Denizli’deki sivil toplum kuruluşlarının da bu arada sorumlulukları daha da artıyor. Denizli Ticaret Odamızda muhakkak kamu kurumu niteliği var ama biz bir şirketteki pazarlama veya satış müdürleri gibi hareket edip, benzer çalışmalar yürütüyoruz. Böylelikle daha hızlı hareket ediyoruz ve eskisinden çok daha hareketliyiz. Firmalarımızın yanında olmak, onlara destek vermek için bugün de bu fuardayız. Bizim bunca çabamızdaki asıl gayemiz, şehrimizdeki ihracatı ve istihdamı artırmak, daha güçlü bir Denizli ile ülke olmamıza daha büyük katkı sağlamak. Bu amaç doğrultusunda, ekibimizle yoğun bir mesai harcıyoruz. Denizli Ticaret Odası, bugün 20 bin üyesine, üyeleri ve firmalarıyla da Denizli’mize ve ülkemize hizmet ediyor. Onun için sorumluluğumuzun ne derece önemli olduğunu, omuzlarımızdaki yükün de ne kadar ağır olduğunun farkındayız; iyi biliyoruz. Bunun hakkını da vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: DENİZLİ TARİHİNDE İLK KEZ TEKNİK TEKSTİL KÜMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Başkan Erdoğan, Denizli Ticaret Odası’nın yine ilke daha imza attığını da vurguladı. Erdoğan, “Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizle, Denizli’mizde ve ülkemizde teknolojisi ve katma değeri yüksek ürünlere geçişi sağlayacağız. Onun için de bugün Denizli tarihinde ilk kez teknik tekstil kümelenmesini gerçekleştirip, KOSGEB ve Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kaynaklarıyla firmalarımıza stant açtırdık. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığımıza, desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. İleriki günlerde ise hem stantlarımızı hem katılımcı firmalarımızı hem de ürün yelpazemizi daha da geliştireceğiz. Tasarım, teknoloji ve Ar-Ge’mizle her geçen gün daha da güçleniyoruz. Bu arada, teknik tekstilimizin daha da gelişmesi için Denizli Ticaret Odası olarak buradaki üniversiteleri de ziyaret edeceğiz. Onlarla iş birlikteliği yollarını arayacağız ve fikir alışverişinde bulunacağız” dedi.

Başkan Erdoğan, daha iyi işlere imza atmak ve yeni bir yol haritası belirlemek üzere Heimtextil & Techtextil 2022 Fuarı dönüşünde Denizli’de bir toplantı organize ederek, fuara katılan firmalar ile üyelerinin önerilerini dinleyeceklerini de sözlerine ekledi.

MİLLETVEKİLİ TİN: YÜKSEK TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ GÖRMEK BENİ MUTLU ETTİ

Denizli Milletvekili Şahin Tin ise bu yıl Heimtextil Fuarı’nda teknik tekstilin büyük dikkat çektiğini söyledi; Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve ekibini, teknik tekstille ilgili stant açmaları dolayısıyla tebrik etti. Milletvekili Tin, “Denizli Ticaret Odası Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan, 100’e yakın iş adamını KOSGEB desteğiyle buraya getirdi. Bu, bir övünç kaynağıdır. Denizli Ticaret Odası’nın Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında açtırdığı stantlarda, firmalarımızın yüksek teknoloji ürünler elde ettiğini gördük. Eskiden sadece bornoz, havlu ve nevresim takımı satan tekstilcilerimizin şimdi daha yüksek katma değerli ürünler pazarladığına şahit olduk. Yanmayan kumaştan leke tutmayan, kırışmayan ve deterjansız yağ çıkaran kumaşlara kadar çok çeşitli ürünler vardı. Ayrıca, astronotların giysilerini üretecek kadar yüksek teknolojiye ulaşabilecek bir araştırma içinde olduklarını görmek de beni son derece mutlu etti. Burada aynı zamanda, Türk insanına desteği ve imkânı verdiğinizde yapamayacağı bir şey olmadığını da bir kez daha görmüş, ispatlamış olduk. Sanayideki gelişim, teknolojik büyümeyle ilgili her türlü çalışma ve desteğin her zaman arkasındayız; çalışan, üreten, yenilikçi ve girişimci fikirleriyle kazanan ve kazandıran insanımızı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Milletvekili Tin, yaz ortasında yapılmasına rağmen fuarda önemli derecede alıcı bulunduğunu da belirterek, katılımcıların morallerinin yüksek olduğunu ve iyi siparişlerle Türkiye’ye döneceklerine inandığını ifade etti.

DENİZLİ OSB BAŞKAN VEKİLİ FİLİZ: TEKNİK TEKSTİLE İLGİ BÜYÜK

Denizli Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) Başkan Vekili Necip Filiz de Almanya’daki fuara katılım desteği sağlaması dolayısıyla Denizli Ticaret Odası’na teşekkür etti. Filiz, “Fuardaki ziyaretlere 3’üncü holden başladık. Sonrasında 6, 9 ve 11’e geldik. 11’inci hol yani teknik tekstille ilgili olan hol, inanılmaz kalabalıktı; teknik tekstil bölümüne olan ilgi çok fazlaydı. Diğer hollerde ise ne yazık ki o kadar bir hareketlilik yoktu. Katılımcılarla da konuştuk; onlar da 11’inci holdeki bu durumdan çok memnunlar. Türkiye’den Almanya’ya transferlerinden konaklamalarına ve stantlarına kadar her şeylerini organize eden, ihracatçılarımızı destekleyen Denizli Ticaret Odamıza ve Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Filiz ayrıca, Organize Sanayi Bölgesi olarak gerçekleştirecekleri teknik üniversite projeleri kapsamında Berlin Teknik Üniversitesi’nde rektör, rektör yardımcısı ve ilgili akademik kadro ile görüşmeler gerçekleştireceklerini de ifade etti.