Denizli Ticaret Odası (DTO), Heimtextil & Techtextil Fuarı kapsamında Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) iş birliği ve KOSGEB’in desteğiyle hazırladığı Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’nı Frankfurt’ta gerçekleştirdi. İkili görüşmelerin de olduğu toplantıda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Dokumanın anavatanı, tekstilin başkenti, ev tekstilinin mucidi Denizli’miz zamanla teknik tekstilin de lideri olacaktır. Sanayimize yön verecek, tekstilcimize çağ atlatacak büyük bir projeyle, Denizli’mizde yine bir ilke imza atıyoruz… Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerimizin dokumacılık ve havlu bornoz üretiminde binlerce yıldır edindiği tecrübe, bilgi ve birikimlerine artı bir değer daha katmak istedik. Ürünlerinin katma değerini artırarak üreticilerimize ve ihracatçımıza daha fazlasını kazandırmak amacıyla, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi başlattık. Paydaşımız olan üyelerimizi, firmalarımızı da KOSGEB desteğiyle bu sene ilk kez buradaki fuara getirdik” dedi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve beraberindeki Denizli heyeti, Heimtextil & Techtextil Fuarı’nda DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstil’e Dönüşüm Projesi kapsamında hazırladığı Denizli Teknik Tekstil Kümesi standını ziyaret ederek, firmaların temsilcileriyle buluştu. Sektörleri ve fuar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Stant açan firmalar, Başkan Erdoğan’a ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Teknik tekstille ilgili girişimlerinin zamanla daha ticari bir hale geleceğini umduklarını söyleyip, bu sektörde güçlü var olmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdiler. Başkan Erdoğan da başarılarının artarak devamını diledi.

Denizli Ticaret Odası’nın Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamındaki heyet, 21-24 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen Heimtextil & Techtextil Fuarı’nda stant açan Denizlili firmaları ziyaretinin ardından Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’na katıldı.

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası iş birliğinde KOSGEB desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya,  Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ın yanı sıra Denizli Milletvekili Şahin Tin, KOSGEB Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taşevli, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Necip Filiz, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Ahmet Taş, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Tekstil Mühendisi Dr. Akay Gündoğan ile Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ile TD-IHK ve DTO üyesi iş insanları ile basın mensupları katıldı.

BAŞKAN ERDOĞAN: DENİZLİ’DE TEKNİK TEKSTİLE DÖNÜŞÜM PROJEMİZ, TEKSTİLCİLERİMİZE ÇAĞ ATLATACAK

Toplantıda konuşan Başkan Uğur Erdoğan, Avrupa Birliği tarafından 5 milyon euroluk hibe almaya hak kazanan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri ile hayata geçirdikleri Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi hakkında detaylı bilgi verdi. Denizli’yi dokumanın anavatanı, tekstilin başkenti ve ev tekstilinin mucidi olarak nitelendirdi; “Yakın gelecekte, bu çabalarımızla teknik tekstilin de lideri haline gelecektir” dedi.

DTO, DENİZLİ’DE BİR İLKE IMZA ATTI

Başkan Erdoğan, sanayiye yön verecek, tekstilciye çağ atlatacak büyük bir projeyle, Denizli’de yine bir ilke imza attıklarını vurguladı. Erdoğan, “Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerimizin dokumacılık ve havlu bornoz üretiminde binlerce yıldır edindiği tecrübe, bilgi ve birikimlerine artı bir değer daha katmak istedik. Ürünlerinin katma değerini artırarak üreticilerimize ve ihracatçımıza daha fazlasını kazandırmak amacıyla Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi hazırladık… Avrupa ve Türkiye’de teknik tekstille ilgili makine ve teçhizatın tamamının bir arada olduğu tek merkez bizimkisi. Yani artık Ar-Ge çalışmalarımız için Amerika Birleşik Devletleri veya başka ülkelere gitmeye gerek kalmayacak. Amacımız Denizli’mizin ve ülkemizin sektörlerini güçlü kılmak, ihracatımızı artırmak, istihdamımıza katkı vermek; dolayısıyla da sosyal yaşama olumlu etki etmektir” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: SANAYİDE KÜMELENME ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ

Başkan Erdoğan, sanayide kümelenme çalışmaları yaptıklarını da açıkladı. Erdoğan, “Aynı, tamamlayıcı ya da benzer iş kolundaki, birbirleriyle iş birliği yapabilecek üretici işletmelerimizle onları destekleyici iş alanlarındaki firmalarımızı ve kurumlarımızı bir araya getiriyoruz. İş birliği, güç birliği oluşturuyoruz. Yeni bir iş anlayışı ile iş yapış şekli kazandırarak, yeni iş alanlarının ve yeni kurulacak işletmelerin önünü açmak, bu yöndeki ivmemizi hızla yükseltmek istiyoruz. Yeni fikirler ile tasarımları olanlar, Teknik Tekstil Merkezi’mizden faydalanabilecekler. İsteyenler, Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mizde, yeni fikirler ile tasarımların numunelerini elde etmek için çalışılabilecekler” dedi. 

BAŞKAN ERDOĞAN: FUARLAR SAYESİNDE İHRACATÇI KOBİ’LERİMİZİN SAYISI HIZLA ARTACAKTIR

Başkan Erdoğan, Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerini dünyanın en büyük fuarlarına götürdüklerinin de altını çizdi. Erdoğan, “Yurt içi ve yurt dışı fuarları, göreve geldiğimiz günden bu yana çok önemsiyoruz. Bugüne kadar, dünyanın önde gelen uluslararası ve bölgesel tüm fuarlarına çeşitli sektörlerdeki binlerce üyemizi gönderdik. Fuar organizasyonları boyunca ekiplerimizle eşlik ettik. İnanıyorum ki, üyelerimiz buralardan edindikleriyle, daha rekabetçi bir hale gelecekler. Sınırlar ötesine hatta tüm dünyaya açılacaklar. Yine bu sayede, ihracatçı KOBİ’lerimizin sayısı hızla artacaktır. Bizler, üyelerimiz için varız… Onlar, her şeyin en güzeline ve en iyisine layıklar. Bu duygularla, çok daha fazla çalışacak, üretecek, ülkemize hizmet edecek, ihraç edecek, kazanacak ve kazandıracağız. Frankfurt’taki bu fuara, aylarca süren bir hazırlıktan sonra geldik. Denizli’den bu yıl Heimtextil Fuarı’na 50’ye yakın firmanın yanı sıra ilk kez teknik tekstille ilgili 12 firmamız da DTO ve AB desteğiyle stant açtı. Ayrıca KOSGEB desteğiyle ziyaret ve iş görüşmeleri yapmaları amacıyla 100 firmamız ile üyemizi de Denizli’den Almanya’ya getirdik. KOSGEB Müdürümüz Sayın Dr. Aziz Acar ile KOSGEB Başkanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli Ticaret Odası bünyesindeki 30 meslek komitemizi de yine KOSGEB desteğiyle bundan sonraki fuarlara da göndermek istiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerine son verirken projeye destek veren Denizli Organize Sanayi Bölgesi yöneticilerine de DTTM’deki katkılarından dolayı teşekkür etti.

MİLLETVEKİLİ TİN’DEN BAŞKAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ın çok güzel hizmetlere, projelere imza attığını belirtti. “Bugüne kadar görülmemiş bir oda başkanlığı yapıyor. Üyelerinin fuar organizasyonlarına katılmalarını sağlamasının yanı sıra farklı birçok alanda işbirliği gerçekleştirmek için de çabalıyor” diyen Milletvekili Tin, Başkan Erdoğan’ı tebrik etti. 

Tin, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası ile yapılan toplantının da önemine dikkat çekti; “Yurt dışında yapılacak olan yatırımlarda para önemlidir ama ikinci derecededir. Asıl önemli olan ise bilgi ve tecrübedir. Bu ikisi olmazsa doğruya gidemezsiniz. O yüzden iyi akıl almak ve işi bilen iyi insanlarla iş yapmak gerekiyor” dedi.

Tin, bir tekstil ürününün pahalı cep telefonu markasıyla eş değer fiyatla satılması durumunda teknik tekstille ile ilgili başarının yakalanmış olacağını da sözlerine ekledi.

TD-IHK GENEL SEKRETERİ ÖZOĞLU: BİZ SİZE DESTEK VERELİM; SİZ DE BİZİ DESTEKLEYİN

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ise konuşmasında Denizli Ticaret Odası üyeleri ile üçüncü kez bir araya geldiklerini söyledi. Özoğlu, “Pandemi öncesinde Berlin’de, geçen yıl da Anuga Fuarı vesilesiyle Köln’de bir araya gelmiştik; şimdi de Frankfurt’tayız. Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Aramızda var olan güzel ilişkiyi daha da iyileştirmek bizlerin ümididir. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini, daha iyi hale getirilmesini sağlamak istiyoruz. Biz, bu konuda bir köprüyüz. İki ülkenin ticaretinin gelişmesi için bu tip aktivitelerde önemli rol oynamaya çalışıyoruz. Biz size destek verelim; siz de bizi destekleyin. Destekle, odalarımızı çok daha güçlü ve çok daha sağlam hale getirelim” dedi.

ALMANYA PAZARINI ANLATTILAR

Açış konuşmalarının ardından Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’na geçildi. English Home Almanya Temsilcisi Ercüment Ak, Kiğılı Almanya Direktörü Kerem Bul ile Manhattan Capital Inverst Genel Müdürü Hakan Tunalı birer konuşma yaparak, Almanya pazarı ile ilgili bilgi verdi; katılımcıların sorularını yanıtladı.