Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nden aldığı 5 milyon euro hibe ile kurduğu Denizli Teknik Tekstil Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla, kalabalık bir davetli topluluğu tarafından açıldı. Bakan Varank, büyük ilgi gören açılış töreninin öncesi ve sonrasında, merkezde ve DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi (DTTP) kapsamında destek gören ve projede paydaş durumunda olan firmaların ürettikleri teknik tekstil ürünlerini inceledi; gördükleri karşısında hayranlığını gizlemedi. Törendeki konuşmasında da merkezden ve ürünlerden övgüyle söz eden Varank, “Denizli, teknik tekstilin Messi’si olacak” derken, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’ın konuşmasında ise bir sürpriz vardı. Başkan Erdoğan, merkezlerinin Denizli Teknik Tekstil Kümesi’nde (DTTK) yer alan firmalar tarafından özel hazırlanan ilk prototip olan sıvı ve kir tutmaz, hijyenik, benzerlerinden daha konforlu, çeliğe göre 4 kat daha hafif ve 5 kat daha dayanıklı sürücü koltuğunu tanıttı. Denizli olarak, TOGG’un aksam ve tefrişatına dair üretimin bir parçasında yer almaya talip olduklarını açıkladı. Bakan Varank’ın desteğini istedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında kurduğu Denizli Teknik Tekstil Merkezi’ni (DTTM) açmak üzere Denizli’ye geldi. Bir dizi açılış ve temaslarının yer aldığı programının ilk ayağı olarak merkezin açılışını yaptı. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkezin açılışına ilgi yoğun olunca, içerisi doldu taştı.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Bakan Varank ve protokol üyelerini kapıda karşıladı.

PROJE PAYDAŞI FİRMALARDAN ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİ ALDI

Bakan Varank, merkeze projenin paydaşı durumundaki firmaların ürettikleri teknik tekstil ürünlerinin yer aldığı stantların bulunduğu koridordan geçerek girdi. Bu sırada DTTP kapsamında danışmanlık hizmeti alan firmaların sahipleri ile temsilcilerinden ürünleri ve projeleri hakkında ayrıntılı bilgi edindi. Bazı ürünleri de denedi.

AÇILIŞIN YAPILDIĞI ALAN DOLDU TAŞTI

Törenin açış konuşmasını DTO Başkanı Uğur Erdoğan yaptı. Başkan Erdoğan, Denizli’nin başta ihracatçı ve sanayi kenti olmasının yanında tekstil, konfeksiyon, ev giyimi, makina, bakır kablo, mermer, turizm, hayvancılık, gıda, tarım, seracılık, cam ve jeotermal enerjinin de bölgedeki merkezi haline geldiğine dikkat çekti. Denizli sanayisinin lokomotifi durumundaki tekstil ve konfeksiyonun, ülke ihracatının yüzde 70’i gibi çok büyük ve önemli bir bölümünü teşkil ettiğini vurguladı. Açılışını gerçekleştirmek için toplandıkları Denizli Teknik Tekstil Merkezi’nin, dokumacılıkla tekstil konfeksiyonun başkenti olarak bilinen Denizli’yi, teknik tekstilin de lideri yapacağına inancının tam olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan, salondakilere “Değerli dostlar, halk olarak, bu ülkede bir fikir devrimine imza atmak zorundayız… (Biz yapamayız!) değil (Bunu biz de yapabiliriz hem de en iyisini yaparız!) diyebilmeliyiz. Daha çok çalışmalı, daha çok üretmeliyiz. Daha başka fikirler ile projeler, yeni ürünler bulmalıyız. İşte bu merkez, bu büyük devrime ulaşma yolunda atılmış altın değerinde bir adımdır” diye seslendi.

BAŞKAN ERDOĞAN: DTTM’Yİ, ÜRETİMİN VE SANAYİNİN MERKEZİNDE KURDUK

Başkan Erdoğan ayrıca, Denizli Ticaret Odası olarak, merkezlerini kurmak üzere, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ni seçtiklerini, merkezin asıl paydaşları olan sanayicilerden ve endüstriyel işletmelerden uzak kalmasını istemediklerini, üretimin ve sanayinin merkezinde olmasını istediklerini belirtti. Erdoğan, “Merkezimizi, son 3 yıldır ilmek ilmek örerek bugünlere getirdik; işlerlik kazandırdık. Bugün hep beraber, sizlerin huzurunda açılışını gerçekleştiriyoruz. Görevimiz, burayı açmakla bitmiyor; işimiz asıl şimdi başlıyor… Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizle, Denizli sanayisine hep beraber yeni bir rota çiziyoruz! Projemizin, kurulmasına vesile olacak yeni işletmelerle, ülkemize ve ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Bu uğurdaki gayretimiz, artarak devam edecek. Yeni istihdam, daha fazla ihracatın yolunu açmak için, var gücümüzle mücadele edeceğiz. KOBİ’lerimizi, uluslararası pazarda rekabet edebilecek kadar güçlü ve inovatif bir hale getirinceye kadar destekleyeceğiz ne kadar uzun ne kadar zor olursa olsun durmadan çalışacağız” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “TOGG’UN AKSAMLARI İLE TEFRİŞATINA TALİBİZ”

Başkan Erdoğan’ın konuşmasında Bakan Varank ile davetlilere bir de sürprizi vardı. Projelerinde yer lan firmaların da katkılarıyla elde edilen merkezin ilk prototiplerinden biri olan teknik tekstil ürünü sürücü koltuğunu tanıttı. Özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Erdoğan, “Merkezimizden destek alan Denizli Teknik Tekstil Kümemizde bulunan firmalarımızca geliştirilip üretilen ilk ürünlerinden biri olan bu sürücü koltuğu prototipimizde kullandığımız karbon kompozit malzememiz, çeliğe göre 4 kat daha hafif, dayanıklılığı ise 5 kat daha yüksektir. Bu sayede sürücü koltuğunun ağırlığı 30 kilogramdan 3,8 kiloya kadar düştü. Kumaşı ve iç dolgu malzemesi ise sıvı ve kir tutmaz, hijyeniktir. Oturma kısmında konforu sağlayan malzememiz süngerle aynı esnekliğe sahiptir. Sayın Bakanım, şu an gördüğünüz bu üründe de olduğu gibi yeter ki siz yol verin biz çalışalım; üretelim, kazanalım, kazandıralım” diye konuştu.

AB Delegasyonu 1. Müsteşarı Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Denizli Milletvekilli Şahin Tin de kısa birer konuşma yaptılar.

“Bugün burada Denizli’de sizlerle olmak benim için büyük bir zevk” diyerek konuşmasına başlayan Müsteşar Quintana, DTTM’nin bölesi ve ülkeye önemli bir katkı sağlayacağından en ufak şüphelerinin bulunmadığını söyledi. Bu arada geri dönüşümü de önemsediklerinin altını çizdi. Yeşil endüstri devriminin girişimi, başlangıcı olarak gördükleri DTTM’nin geleneksel tekstil üreticilerine bu anlamda önemli bir destek sağlayacağını kaydetti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile DTO Başkanı Uğur Erdoğan’a da gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

MİLLETVEKİLİ TİN, BAKAN VARANK VE ZEYBEKCİ İLE BAŞKAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Denizli Milletvekilli Şahin Tin, üreterek gelişen bir şehirde açılan merkezin Denizli’nin de ötesinde ülkenin de kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacağına inandığını dile getirerek DTO Başkanı Uğur Erdoğan’a çabalarından dolayı teşekkür etti. Sanayi bölgeleri gibi devasa yatırımların yapılacağı büyük alanlara ihtiyaç olduğunu anlatıp bu konudaki taleplerine duyarsız kalmayan Bakan Varank ‘a şükranlarını sundu. Bu kapsamdaki çalışmalarında Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den de geçmişten bugüne büyük destek gördüklerini belirterek kendisine teşekkür etti.

ZEYBEKCİ: BU MERKEZ, ODA BAŞKANIMIZLA İŞ İNSANLARIMIZIN HAYALLERİNİN VÜCUT BULMUŞ HALİDİR

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise bir sanayici ve ihracatçı olarak bu alandaki sivil toplum kuruluşlarında başkan olarak görev almış biri olarak Denizli’nin her şeyi kendi imkanlarıyla yaptığını bizzat görüp yaşadığını dile getirdi. Örnek girişimci bir sanayi kenti olarak tanınan Denizli’nin DTTM gibi yenilikçi yatırımlarla bundan sonra bir teknoloji üssü, teknoloji kenti olarak da anılacağına inandığını ifade etti. DTO Başkanı Uğur Erdoğan’la ekibini bir hayal olarak yola çıktığı, sonunda vücut bulan bir teknoloji üssü haline getirdiği girişimi ile projelerinden dolayı kutladı. Bakan Varank’a da ilgi ve destekleri için teşekkür etti.

VARANK: DENİZLİ’NİN TEKSTİLDEKİ ŞANINA YARAŞIR BİR MERKEZ AÇIYORUZ

En son kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli’nin tekstildeki şanına yaraşır bir merkezi açmak üzere geldiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Türkiye Yüzyılı çalışmaları kapsamında, yenilikçi ürünlerle küresel rekabette Türkiye’nin gücünü ve sanayisinin katma değerini artıracak, tekstil sektörünü odağına alan örnek ve girişimci bir proje olarak nitelendirdiği Denizli’de Teknik tekstile Dönüşüm Projesi’ni başlattıklarını hatırlattı. Projenin en önemli çıktısının ise DTTM olduğunu söyledi. Bakan Varank, “Artık fason üretimin ötesine geçmemiz lazım. Uluslararası teknik tekstil pazarı, bu anlamda önemli bir fırsat. Ticaret Odası Başkanımızın az önce gösterdiği sürücü koltuğu bu anlamda atılan adıma çok güzel bir örnekti; kendilerini tebrik ediyorum. TOGG için üretilen otomobil malzemelerini mutlaka şirket yöneticilere ileteceğim. Denizli’yi kutluyorum. Çok güzel bir yoldasınız. ‘Tekstil sektörüne öncülük etmek Denizli’ye yakışır’ diye düşündük ve AB eş finansmanıyla DTO’nun yürütücülüğünde Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm projesini hayata geçirdik. Açılışını yaptığımız Merkez, son teknoloji makine parkı ve ücretsiz danışmanlık hizmetiyle sanayicilerin ve girişimcilerin, katma değeri daha fazla ve yüksek üretim teknolojisine sahip teknik tekstilleri yüksek yatırım maliyetleri altına girmeden üretebilir hale gelmelerinin önünü açacak. Halihazırda konvansiyonel üretim yapan KOBİ’lerimiz ya da girişimcilerimiz, yüksek yatırım maliyetleri altına girmeden örnek ürünlerini bu tesisten çıkarabilecekler. Otomotiv, havacılık, sağlık ve inşaat gibi birçok sektörün kullanımına yönelik ürün fikirlerini burada yeşertebilecekler. Prototipi burada üretilen yenilikçi ürünler, daha sonra seri üretimle yeni pazarların kapılarını aralayacak. Ülke olarak, Avrupa’nın tekstildeki en büyük üç tedarikçisinden biriyiz. Denizli, tekstil sektörünün lokomotif illerinden birisi; inanıyorum ki teknik tekstilde yaşayacağı dönüşümle sektörün Messi’si olacak. Denizli, tüm Türkiye’ye de önderlik edecek. Buradaki törenden hemen sonra bu merkezimizin yanına yapacağımız Model Fabrikamızın da temelini atacağız. Önümüzdeki yılın sonunda, civar illerden de girişimcilerimiz buraya gelecek Denizli Organize Sanayi Bölgemizdeki Denizli Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’mizden hizmet alacaklar. Çalışmalarımızın temeli, sanayide verimliliği artırmaktır. Bu merkezin yanına Mesleki Eğitim ve Test Merkezi de yapacağız. Onun da müjdesini verelim. Daha önce geldiğimde Çardak Organize Sanayi Bölgesi’ni nasıl dolduracağımızı konuşuyorduk; şu anda boş yer kalmadı. Makine İhtisas OSB için çalışmalarımız devam ediyor. Mermer OSB ile ilgili üzerimize düşen ne varsa onu da yapmaya hazırız. Cumhurbaşkanımız da yeni asgari ücreti açıkladı; 8506 lira oldu. İş dünyamızın asgari ücretteki katkısını 100 TL’den 250 liraya çıkardık. Onların da elini rahatlatmak istiyoruz. Projede emeği olan başta Denizli Ticaret Odamız ve Avrupa Birliği olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Merkezimiz, şehrimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Başkan Erdoğan, konuşmasının ardından Bakan Varank’a DTTM de yapılmış büyük olmasına rağmen oldukça hafif olan kir tutmayan saat ile teşekkürlerini sundukları plaketi takdim etti. Daha sonra da protokol üyeleri, açılış için hazırlanan kurdeleyi kesti.

PROJE PAYDAŞLARININ ÜRETTİĞİ OTOMOBİL KOLTUĞU, İLGİ ODAĞI OLDU

Bakan Varank, kendisi için hazırlanan sürprizi yakından görüp incelemek istedi. DTTM’de üretilen sürücü koltuğunun özellikleri hakkında yetkililerden bilgi aldı. Merkezi gezerek içindeki makinaları tek tek inceledi; personel nerede nasıl kullanıldığını anlattı.

DENİZLİ, AÇILIŞA AKIN ETTİ

Açılışa Denizli Vali Vekili Mehmet Okur, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Honaz Kaymakamı Hamit Genç, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Vekili Prof. Dr. Necip Atar, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile Başkan Yardımcısı Gamze Sevgi, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, MHP İl Başkanı Av. Mehmet Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, Ticaret İl Müdürü Cihat Özdemir, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Abdullah Mersin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu ile Meclis Başkanı Okan Konyalıoğlu, Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, DTB Başkan Yardımcısı Halil Pekdemir ile DTB Meclis Başkanı İbrahim Yayan, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ile Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdülkadir Uslu ile Başkan Yardımcısı Derya Baltalı ve Necip Filiz, Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Aracı ile Melek Kartay, DTO Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanlarından Yüksek İstişare Kurulu Üyesi M.Mesut Aygören, DTO Yönetim Kurulu üyeleri ile meclis üyeleri, AK Parti Acıpayam İlçe Başkanı Fikret Gümüş, Tavas Ticaret Odası Başkanı Saffet İnamlık, Acıpayam Ticaret Odası Başkanı İsmail Aksoy, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Denizli Başkanı Uğur Küçük ile yönetim kurulu üyeleri, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Kudret Atmaca ile yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Denizli Pamukkale Bölge Başkanı Turan Köseoğlu, Geri Dönüşümcüler Konfederasyonu Başkan Vekili İmdat Aday, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı ile yönetim kurulu üyeleri, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş, Pamukkale Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı ile çok sayıda iş insanı, basın mensubu ve davetli de katıldı.

DTTM’NİN YAKININA YAPILACAK MODEL FABRİKA’NIN DA TEMELİNİ ATTILAR

Açılışın ardından DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın bir önceki Denizli ziyaretinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan talep ettiği, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Denizli Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (Model Fabrika) Temel Atma Töreni’ne geçildi. Bakan Varank, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Milletvekili Şahin Tin ve Denizli Organize Sanayi Bölge Başkanı Abdülkadir Uslu ile Başkan Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği temel atma töreninden sonra ise Denizli OSB’den ayrıldı. Beraberindekilerle TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Denizli Milletvekili Şahin Tin’in Denizli Ticaret Odası üyesi ihracatçı firması Aysan Raf Sistemleri Anonim Şirketi’nin tesislerine gitti. İşletmeyi gezerek işleyiş, ürünler ve hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi aldı.