Değerli okurlar, iş dünyamızın çok değerli temsilcileri, ekonomimizin temel taşı niteliğindeki vefakar sanayicileri, ihracatçılarıyla yatırımcıları,

Denizli’mizin sektördeki geçmişi, antik kalıntılara göre 4 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Havlu bornoz, nevresim, çarşaf, ev tekstili, mendil, çorap, iç giyim, ev giyimi vs. ürünlerle çeşitlenen dokumacılık, binlerce yıldır bizim coğrafyamızda babadan oğula deden toruna geçen ata yadigârı bir meslektir. Ahşap tezgahlardan elektrikli tezgahlara onlardan da şimdiki modern motorlu otomatik tezgahlara kadar her aşamasında yer aldığımız bu sektörümüz, bölgemizdeki varlığını çağımıza kadar temel geçim kaynağı olarak sürdürmüştür. Böyle derin bir geçmişten gelen binlerce yıllık tecrübemiz, bilgi ve birikimimizle, şimdi teknik tekstilde de varlığımızı ispat etmek istiyoruz.

ÜLKEMİZİN DÖNÜŞÜM LİDERLERİ, DENİZLİ’MİZDEN ÇIKACAK

Tekstil ve konfeksiyon, ihracatımızın lokomotif sektörüdür. İhracatımızı, katma değeri yüksek, yüksek teknoloji kullanılan teknik tekstil ürünleriyle daha da artırmak hatta katlamak amacıyla Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi başlattık.

Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 metrekarelik kapalı alanda kurduğumuz Denizli Teknik Tekstil Merkezimizi (DTTM), Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve tesisimize büyük ilgi gösteren iş dünyamızla açtık.

12 farklı sektörde üretim yapılabilecek merkezimiz, barındırdığı makine parkıyla Avrupa’da ilk. Yeni fikirleri, projeleri ve girişimleri olan herkese hem danışmanlık hem de Ar-Ge desteği verecek.

DTTM, TÜM TÜRKİYE’YE HİZMET EDECEK

Şehrimizde makine sanayinde yakaladığımız ivmeyi, teknik tekstildeki girişimlerimizle eş güdümlü olarak ele alarak bu alandaki tanınırlığımızı daha da artırmak istiyoruz. DTTM bu anlamda gelecekte ülkemizin dönüşüm liderlerini Denizli’mizden çıkaracağımız bir teknoloji üssüdür. Merkezimiz, başta ilimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkemizin dört bir köşesinden başvuracak ilgililere hizmet verecek.

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizdeki paydaşlarımızla, sektörlerimize yeni bir rota çiziyoruz. Var gücümüzle teknik tekstilde de dünya lideri olmak için çalışacağız.

Denizli’miz, ihracatçı ve sanayi şehri olmasının yanında makina, bakır kablo, mermer, turizm, hayvancılık, gıda, tarım, seracılık, cam ve jeotermal enerjinin de bölgedeki merkezidir. Havlu ve bornoz olarak tekstil ve konfeksiyon sektörümüzle ülke ekonomisine olan katkımız, Türkiye’nin bu alandaki ihracatının yüzde 70’i gibi çok büyük ve önemli bir bölümünü teşkil etmektedir.

DENİZLİ SANAYİSİ OLARAK TOGG’UN AKSAM VE TEFRİŞATININ ÜRETİMİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ

Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mizin açılışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Varank’a ve davetlilerimize bir sürpriz hazırladık… DTTM’den destek alan ve Denizli Teknik Tekstil Kümemizde bulunan firmalarımızca geliştirilip üretilen ilk ürünlerden biri olan sürücü koltuğumuzun prototipini, ilk kez görücüye çıkardık ve merkezimizde sergiledik. Bu koltukta kullandığımız karbon kompozit malzememiz, çeliğe göre 5 kat daha hafif, dayanıklılığı ise 5 kat daha yüksektir. Sürücü koltuğunun ağırlığı da yaklaşık 10’da 1’ine indirilmiştir; 30 kilogramdan 3,8 kiloya kadar düşürülmüştür. Hem güvenli hem de daha hafif hale gelmiştir. Elektrikli otomobillerdeki yükün mümkün mertebe azaltılması beklentisini karşılamaktadır. Kumaşı ve iç malzemesi ise sıvı ve kir tutmayan hijyenik bir malzemeden hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, yapılan hazırlığı çok beğendiklerini dile getirdi; bu konudaki çabamızı TOGG yönetimine ileteceğini söyledi. Biz de kendilerine Denizli sanayisi olarak yerli elektrikli otomobilimiz TOGG’un aksamları le tefrişatında yer almak istediğimizi arz ettik.

Merkezimizde ayrıca sağlık, medikal ve tıbbi teknik tekstille savunma sanayi için de tek kullanımlık, ısıya dayanıklı, termal, akıllı ürünlerin araştırma geliştirmesi yapılarak prototipleri üretilecek. Bu yönde şimdiden çalışmalar yapan ve ürün elde eden hatta bunların ihracatını yapan firmalarımızın olduğunu görmek, bizim bu konudaki heyecanımızı ve azmimizi her geçen gün daha da artırıyor.

İnanıyorum ki buradaki çalışmalar sayesinde otomobil ile deniz taşıtları ve raylı taşıtların aksamları, döşemeleri, çevreci ürünler ile hizmetler, hazır giyim ve konfeksiyon, inşaat, jeotekstiller, ayakkabı ve spor malzemeleri, mobilya ve ev tekstili, filtreler, tarım, su ürünleri, bahçecilik ve ormancılık ekipmanları, taşıma bantları, paketleme ve ambalaj sanayinde de varlığımızı gösterecek, zamanla tüm bu sektörlerde de söz sahibi olacağız!

Denizli sanayisi, bu türdeki girişimlerle kabuk değiştirecek, hızla gelişip büyüyecektir. Güncel gelişmelerden asla uzak kalmayan girişimci ruhunu ve modern makine parkını, günümüz ihtiyaç, talep ve koşullarına göre yeniden modernize ederek yeni sektörler, yeni işletmeler ile daha fazla istihdamın hatta uluslararası çok uluslu ortaklıkların olduğu büyük yatırımların ve dünyanın dört bir tarafındaki yenilikçi yatırımcıların Denizli’ye ilgi duymasının önünü açacaktır. Hayırlı ve uğurlu olsun.

Sizleri de bizzat görüp inceleyip bilgi edinmek için Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mize mutlaka bekliyoruz.

Denizli’siz bir tekstil sektörü ve Heimtextil Fuarı düşünülemez… Heimtextil 2023, dokumacılığın anavatanı, tekstilin başkenti Denizli’mizin birbirinden gözde ürünleriyle boy gösterdiği, trendleri takip eden değil belirleyen üreticilerimizin yeni iş bağlantılarıyla yurda dönecekleri bir fuar olacaktır. İhracatçılarımızın uzun bir süredir bu anlamda yürüttükleri hazırlıklar, gösterdikleri çaba ile harcadıkları emek, asla karşılıksız kalmayacaktır. Stantlarını ziyaretlerinde sıktıkları, tokalaştıkları her el, merhaba dedikleri her misafir, dilerim iş ve kazanç olarak hanelerine eklensin.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinize bereketli çok daha güzel günler diliyorum.

Bu vesileyle, başka coğrafyalardan ulaşabildiğimiz herkesi, en kısa zamanda Denizli’mize bekliyorum.