DTO’nun hizmet binası önünde gerçekleştirdiği 2023 Avrupa Beceri Yılı etkinlikleri kapsamında, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Mesleki Eğitim Fuarı açıldı. Denizli Vali Vekili ve Honaz Kaymakamı Hamit Genç, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ve Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Aracı’nın katılımıyla gerçekleşen açılış töreni ile stantlar büyük ilgi gördü.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende kürsüden davetlilere hitap eden DTO Başkan Yardımcısı Aracı, hoş geldiniz konuşmasında mesleki eğitim ile toplumdaki kariyer algısının önemine değindi. Aracı, mesleki ve teknik eğitimin ülkenin gelişmesinde en önemli etken olduğunu vurguladığı açış konuşmasında “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk (Eğitimde feda edilecek fert yoktur!) demiştir. Bizim de halka hizmet anlayışımız aynı bu şekilde… Denizli Ticaret Odası olarak, eğitimi özellikle de mesleki eğitimi önemsiyoruz. Bugüne kadar 200’ü aşkın farklı konuda kişisel ve mesleki eğitim programları ile kurslar düzenledik; insanımızı eğittik. Eğitimli işsiz kadrosu oluşmasın istedik… Gençlerimiz meslek sahibi olsunlar, hayata tutunsunlar, üretken olsunlar diye çabaladık. Girişimcilik kursları da düzenledik. Bu sayede binlerce insanımızı iş hayatına kattık; iş ve aş sahibi yaptık. Girişimcilik eğitimi verdiğimiz çok sayıda hemşehrimiz, kadınımız ve gencimiz, iş ve meslek sahibi oldu. Bugüne kadar ne yaptıysak, değerli gençler öncelikle sizin için yaptık; daha iyi bir eğitim almanız, daha iyi yetişmiş, daha becerikli bireyler olmanız için yaptık. Nitelikli bireyler yetişsin istedik. Bizim en değerli varlığımız sizlersiniz. En önemli yatırımımız da geleceğimiz dediğimiz siz gençler için yaptıklarımızdır! Size inanıyor ve güveniyoruz. Toplumumuzdaki kariyer algısı değişmelidir… Gerçek kariyer, aslında mesleğinde aranan bir insan olmaktır! O nedenle, özellikle anne babalara, bu konuda çok iş düşüyor. Çocuklarımızın tercihlerinin şekillenmesinde iyi birer rehber olunması gerekiyor. Mesleki ve teknik eğitime bakış açımızın değişmesi ve iyileşmesi gerekiyor. Mesleki eğitimi geliştirmek, iyileştirmek, büyütmek; insanımızı, ekonomimizi ve ülkemizi de geliştirmek, güçlendirmek ve büyütmektir!” dedi.

DENİZLİ, EĞİTİMDE DE MARKA ŞEHİR

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ise Türk Gençliğinin çağın becerilerine sahip bireyler olarak yetişmelerini istediklerini, milli ve evrensel öğretilerle 21’inci yüzyıla hazırlamak, emsallerinin de üzerinde bir başarıyla hayatta ve uluslararası arenada var olmalarını sağlamak için çalıştıklarını, tüm imkanlarını da bunun için seferber ettiklerini söyledi. Ekici, “Bu gaye doğrultusunda Denizli’deki 16 döner sermayeli okulumuzun neler yaptığını bugün burada halkımıza da açmak, insanımıza sergilemek istedik. Sanayi ve ticaretin yanında eğitimde de marka şehir Denizli olarak tanınabilmek ve anılabilmek için el birliğiyle büyük bir gayret içindeyiz. Tüm bunları sektörlerimizle, odalarımızla yapıyoruz. Sadece Ticaret Odamızla, on milyon eurolara ulaşan projelere imza attık. Başta Oda Başkanımız Uğur Erdoğan olmak üzere ekibine ve üyelerine, destek ve ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Her çabamız, yaptığımız her şey Denizli’miz, yarınlarımız olan gençlerimiz, milletimiz ve ülkemiz için. Bu yolda katkı koyanlara da müteşekkiriz” diye konuştu.

DÜNYADAKİ GELİŞMELERE ADAPTE OLMAK HATTA RAKİPLERİMİZİ DE GEÇMEK ZORUNDAYIZ

Denizli Vali Vekili ve Honaz Kaymakamı Hamit Genç, dünyanın hızla değiştiğini, teknoloji ve gelişimde eskiye nazaran daha hızlı yol aldığını, köklü ve büyük bir medeniyet olan Türkiye’nin ve insanının da kadim geçmişi ile kültüründen ilham alarak bu yolda emin adımlarla ilerlemesi gerektiğini kaydetti. Yeni değerler üreten, ülke ortalamasının üzerinde yer alan bir eğitim camiasıyla bugünü ve geleceği okuyabilen başarılı nesiller yetiştirdiğini görmenin mutluğunu ve gururunu yaşadıklarını vurguladı. Genç, “Bunların bir kısmının sergilendiği bu fuar önemli bir organizasyondur. Ticaret Odamızla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, okullarımız ile öğretmen öğrencilerimiz başta olmak üzere katkı koyan herkesi kutluyorum” dedi.

EKİCİ, ŞİLT VEREREK DTO’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici desteklerinden dolayı Denizli Ticaret Odası’na bir şilt vererek teşekkür etti. Etkinliğin anısına hazırlanan şilti, DTO Başkan Yardımcısı Hasan Aracı’ya takdim etti. Denizli protokolü, konuşmacılar ile davetliler, fuarın açılışı için hazırlanan kurdeleyi kestikten sonra alandaki stantları tek tek gezerek öğrencileri tebrik etti ve başarılar diledi. Meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, stantlarda gün boyu becerilerini sergiledi.