Dünya ticaretinin devlerinden Hindistan’a, Denizli’yi tanıttılar

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Hindistanlı yatırımcılara “Gelin birlikte iş yapalım; yeni bir yatırım da olur, iş birliği de. Denizli’mizde sizin için yüksek kazançlı yatırım alanları var; bizde de sizinle çalışma isteği. Bu konuda gerek burada gerekse Hindistan’da iş dünyamızdan sektör bazlı heyetlerimizi bir araya getirebiliriz; Denizli Ticaret Odası olarak biz hazırız” diye seslendi.

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Anadolu Ekonomi Diplomasisi Toplantısı’na katıldı. Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Virander Kumar Paul’u; Denizli’yi, sanayisini ve ticaretini daha yakından tanımaya davet etti.

BAŞKAN ERDOĞAN: SEKTÖR BAZLI HEYETLERİ BİR ARAYA GETİREBİLİRİZ

Hindistan’ın İstanbul Başkonsolos Vekili Sudhi Choudhary’nin de dinleyiciler arasında yer aldığı toplantıda Denizli, ticari potansiyeli ve sektörleri hakkında kısa bir konuşma yapan Denizli Ticaret Odası Başkanı Erdoğan, Denizli’nin, 1 milyonu aşan nüfusu, çalışkan insanları, dinamik girişimcileri ve ihracata dönük üretim yapan dışa açık ekonomik yapısıyla, dünyanın dört bir tarafına ihracat yapan bir sanayi şehri olduğuna dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Denizli’miz, Ege Bölgesi’nin önemli bir ilidir. Havlu, bornoz ile ev giyimi üretiminin başkentidir. Sanayimiz, sektörler bakımından çok çeşitlidir… Lokomotif sektörümüz tekstil ve konfeksiyon sanayidir. Ayrıca mermer sanayi, metal ve kablo sanayi, gıda sanayi, cam sanayi ve kâğıt gibi sektörlerde önemli derecede üretim yapmaktayız. İnşaat sektörü ile inşaat malzemeleri üretimi de sanayimizde önemli bir yer tutmaktadır. İlimiz; tarım, seracılık ve hayvancılık sektörü, ürün çeşitliliği ve miktarı bakımından Ege’nin merkezi konumundadır. Turizm sektöründe de ülkemizin ilk 5 ilinden biriyiz… Eşsiz travertenleriyle Pamukkalemiz, şifalı termal kaynaklarıyla Karahayıtımız, ülkemizin en çok ziyaretçi alan antik tiyatrosuyla Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Philippus’un mezarının bulunduğu Hierapolisimiz, şehrimizdeki 19 antik kentimizden biri olan dünyanın ilk 7 yedi kilisesinden birinin yer aldığı Laodikyamız, birer dünya markasıdır. Denizli’mizde 5 organize sanayi bölgemiz var. Yerli ve yabancı iş birliklerine, yeni yatırımlara açığız. Saygıdeğer büyükelçimiz, ülkenizden iş birliğine açık yatırımcıları da bu bölgelerimizde beraber iş yapmak üzere şehrimize davet ediyoruz. Denizli’mizde, 57 farklı ülkeden, 362 yabancı sermayeli firma var. Hindistanlı yatırımcıların ortaklığındaki firmaları da bunlar arasında görmek isteriz. 2022 yılında ülke olarak Hindistan’a 1,6 milyar dolar ihracat, Hindistan’dan da ülkemize 10,7 milyar dolarlık ithalat yaptık. Yılbaşından bu yana yaptığımız ihracatımız 500 milyon dolar; ithalatımız ise 2,7 milyar dolardır. İhracat kalemlerimiz madencilik ürünleri, kimyevi maddeler ve mamulleri, makine ve aksamları, çelik, elektrik ve elektronik ile yaş meyve ve sebzedir. Denizli’den Hindistan’a mermer travertenle yaş sebze meyve gönderiyoruz. Denizli’den geçen yıl 17,7 milyon dolar ihracat yaptık. Bu yıl da 5,7 milyon dolarlık ihracata ulaştık. İthalatımız ise geçen yıl 97 milyon dolardı. Bu yıl ise ilk 4 ayda 18 milyon dolara ulaştı. 21.000 üyesi bulunan Denizli Ticaret Odamız şehrimizin en çok üyeye sahip sivil toplum kuruluşudur. Oda olarak, iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için gerek şehrimizde gerekse ülkenizde sektör bazlı heyetleri bir araya getirebiliriz” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLERİ ARTIRMAK İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDULAR

Başkan Erdoğan, etkinlikle ilgili olarak katkı sağlayanlara teşekkür etti; “Toplantımızda, iş dünyamızın temsilcileriyle de bir araya geldik. Ayrıca MÜSİAD’ın Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören’i de ağırladık. Konuk heyete, şehrimizle Hindistan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek adına iş birliklerine açık olduğumuzu ilettik. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmak için girişimde bulunduk. Denizli’mizi, Sanayi Bölgelerimizle şehrimizdeki iş birliği ve yatırım olanaklarını anlattık. Oldukça verimli bir görüşme oldu. Müsiad Başkanımız Engin Boyacı ile ekibini kutluyor bizlere böyle bir fırsat tanıdıkları için teşekkür ediyorum” dedi.