Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı’na (World Chamber Federation – WCF) seçildi. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, “Altı aday arasında en yüksek oyu alarak, 115 ülkenin odalarını bir çatı altında birleştiren Dünya Odalar Federasyonu’na başkan seçilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Türk iş dünyasına, uluslararası arenada ülkemizi temsil etme onurunu yaşatan değerli Başkanımızın başarılı çalışmalarının, yurt dışında da takdir ediliyor olması, bizleri de mutlu etmektedir” dedi.

HİSARCIKLIOĞLU, DÜNYA ODALAR FEDERASYONU’NUN BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2023 – 2025 döneminde dünya odalarını yönetecek. Başkan Hisarcıklıoğlu, yeni göreviyle ilgili olarak “Bu platformda da Türk bayrağını dalgalandıracak olmak benim için büyük bir onurdur” ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu, “Ne mutlu ki, TOBB olarak tüm bölgesel, küresel kurum ve kuruluşların yönetimine seçiliyor, ülkemizi ve iş dünyamızı temsil etme onurunu yaşıyoruz. Küresel istişare mekanizmalarının tepe noktalarında yer alıyoruz. Yeni seçildiğimiz bu görev, iş dünyamızın ve oda borsa camiamızın küresel ekonomide neleri başarabileceğinin en önemli göstergesidir. Artık küresel iş dünyasını ve WCF çatısı altındaki binlerce odayı yönlendireceğiz. Başarımızın yurtdışında da görülüyor ve takdir ediliyor olması beni bir Türk olarak beni çok mutlu etti. Başkanı olduğum 365 Oda ve Borsamız ile 2 milyonu aşan firmalarımız adına gurur duydum. Beni bu göreve layık gören, oy veren uluslararası iş dünyası temsilcilerine de bu vesileyle teşekkür ederim. Şimdi ülkemiz ve iş dünyamız için daha büyük bir şevkle koşma vakti” dedi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NUN ULUSLARARASI GÖREVLERİ:

-Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu Üyesi

-Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkan Yardımcısı

-İslam Ticaret, Sanayi, Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcısı

-Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Başkan Yardımcısı

-Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı

5 ÖNCELİKLİ KONU

Hisarcıklıoğlu, Dünya Odalar Federasyonu’nun 2022-2025 döneminde öncelikli konuları arasında kadının güçlendirilmesi, KOBİ’lerin küresel pazarlara erişiminin geliştirilmesi, KOBİ’lerin dijitalleşmesi ve iş dünyasında sürdürülebilirlik ve iklim konuları yer aldığını da hatırlattı.

Merkezi Paris’te olan WCF, Dünya genelindeki Odaların etkileşiminin ve iş birliklerinin artırılması için kurulmuş, 115 ülkeden Oda ve Oda Birliklerinin yer aldığı küresel bir forum. En iyi uygulamaların paylaşılması yoluyla Odaların performanslarını geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla hareket ediyor.

DÜNYA ODALAR KONGRESİ

WCF, her iki yılda bir dünya çapında Odaların katıldığı Dünya Odalar Kongresi’ni de düzenliyor. Dünya Odalar Kongresi, Odaların ve profesyonellerin iyi uygulamaları paylaştığı, görüş alışverişinde bulunduğu, bağlantı kurduğu ve iş dünyasını etkileyen güncel konulara ilişkin bilgi aldığı en kapsamlı uluslararası forum olarak dikkat çekiyor.

BAŞKAN ERDOĞAN: TOBB BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “6 aday arasında en yüksek oyu alarak, 115 ülkenin odalarını bir çatı altında birleştiren Dünya Odalar Federasyonu’na başkan seçilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kutluyor, başarılarının artarak sürmesini diliyorum. Türk iş dünyasına, uluslararası arenada ülkemizi temsil etme onurunu yaşatan değerli Başkanımızın başarılı çalışmalarının, yurt dışında da takdir ediliyor olması, bizleri de mutlu etmektedir” dedi.