1 KASIM’DAN İTİBAREN KİMLİK VE YETKİ DOĞRULAMASI ZORUNLU OLACAK

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Emlak sektörüyle iştigal eden DTO üyeleri ile tacir ve esnafların katıldığı DTO hizmet binasındaki toplantı, büyük ilgi gördü. DTO’nun ilk katındaki toplantı salonu doldu taştı.

YETKİLİLER, ÜYELERİMİZE TAŞINMAZ TİCARETİNDEKİ YENİ DÜZENLEMEYİ ANLATTILAR

Toplantının açış konuşmasını DTO 13’üncü Meslek Komitesi Başkanı Coşkun Emik yaptı. Emik, toplantıya katılan Denizli Ticaret İl Müdürü Cihat Özdemir ile DTO Başkanı Uğur Erdoğan’a kendilerinden desteklerini esirgemedikleri, salonu dolduran meslektaşlarına da yoğun ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra Denizli İl Ticaret Müdürlüğü yetkilileri, 31 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan ve 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Düzenlemenin, emlak sektöründeki rekabeti adil bir hale getireceği, tüketicileri ise mağduriyetten koruyacağını ifade eden yetkililer, özetle şunları söylediler: “1 Kasım’dan sonra gayrimenkul sitelerine ilan verenler, kimlik ve yetki doğrulaması yapmak zorunda kalacaklar. Yani, taşınmaz ticareti yapan tüm işletmelerin yetki belgesi alması zorunlu hale gelecek. İlan siteleri, yayınlanan ilanların kim tarafından verildiğini, ilan sahibinin gerçek olup olmadığını ve iyi niyetli olup, olmadığını kontrol etmek için kimlik bilgilerini alabilecekler. Mevzuata aykırı hareket edenler hakkında ise 100 bin liraya kadar para cezası ile kesilebilecek.”  

Yetkililer, açıklamalarının sonrasında katılımcıların sorularını da yanıtladılar.

Toplantıya Denizli Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (DEMO) Başkanı Hakan Arslan ve DEMO üyeleri ile Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Genel Sekreteri Yunus Emre Gönç ile DESOB üyeleri de katıldılar.