UĞUR ERDOĞAN / DENİZLİ TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TEKNOLOJİDE DÖNÜŞÜMÜN LİDERLERİ, DENİZLİ’DEN ÇIKACAK

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm (DTTD) Projemiz, gerek tamamı Avrupa Birliği’nden (AB) hibe 5 milyon euro bütçesiyle gerekse içeriği bakımından şehrimizin tarihinde bir ilktir. Projemiz, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında finanse edilmiştir.

PROJEMİZLE, DENİZLİ SANAYİSİNDE KÜMELENME ÇALIŞMALARINI DA BAŞLATTIK

Sanayimizi çeşitlendirerek yeni iş kolları ile işletmelerin kurulmasına yol açacak projemiz sadece tekstil sanayi ile sınırlı kalmayacak; aynı zamanda şehrimizde çığır açacak, Denizli’ye ve sektörlerimize çağ atlatacak derecede önemli bir hamledir. Şunu da gururla söyleyebilirim ki bu sayede Türkiye’nin tekstil alanındaki teknoloji dönüşüm liderleri, Denizli’mizden çıkacak ve dünyaya açılacaktır! Projemizle aynı zamanda tekstil sektöründe kümelenmeyi de sağlıyoruz.

DTTM, DENİZLİ’DEKİ İŞ DÜNYASININ YANI SIRA MESLEKİ EĞİTİME DE HİZMET EDİYOR

Projemiz için Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 metrekarelik devasa bir kapalı alanda kurduğumuz Denizli Teknik Tekstil Merkezimizi (DTTM), Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank açtı. 12 farklı sektörde prototip üretim yapılabilecek merkezimiz, aynı alanda barındırdığı makine parkıyla, Avrupa’da bir ilk ve tektir.

DTTM, TÜM TÜRKİYE’YE HİZMET EDECEK

Merkezimiz, yeni fikirleri, projeleri ve girişimleri olan herkese hem danışmanlık hem de Ar-Ge desteği veriyor. Şehrimizde makine sanayinde yakaladığımız ivmeyi, teknik tekstildeki girişimlerimizle eş güdümlü olarak ele alarak bu alandaki tanınırlığımızı daha da artırmak düşüncesindeyiz. DTTM, bu anlamda gelecekte ülkemizin dönüşüm liderlerini Denizli’mizden çıkaracak derecede önemli ve değerli bir teknoloji üssüdür. Merkezimiz, başta ilimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkemizin dört bir köşesine hizmet etmektedir.

Sizleri de bizzat yerinde görüp inceleyip detaylı bilgi edinmek için Denizli Teknik Tekstil Merkezi’mize ve Denizli’mize bekliyoruz.

AKADEMİSYENLER, ARAŞTIRMACILAR İLE MESLEKİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ DE DTTM’DEN YARARLANIYORLAR

Denizli Teknik Tekstil Kümemizdeki üyelerimiz, sürücü koltuğu üretti. Koltuğumuzun ana iskeleti, karbon dokuma kumaşın reçine ile birleştirilmesiyle elde edildi. Bu karbon kompozit malzememiz, çeliğe göre 4 kat daha hafif; dayanıklılığı ise 5 kat daha yüksek. Bu sayede, sürücü koltuğunun ağırlığı 10’da birine düştü; 30 kilogramdan 3,8 kilo gibi çok hafif kabul edilen bir seviyeye kadar indirildi. Oturma kısmında konforu sağlayan malzememiz ise süngerle aynı esnekliğe sahip ancak aynı zamanda sıvı tutmayan hijyenik bir ürün. Koltuk üstü döşememiz ise su ve kir tutmayan kumaştan.

Merkezimizde,

– tıbbi ve medikal tekstiller,

– otomobil ile deniz taşıtları ve raylı taşıtların aksamları, döşemeleri,

– çevreci ürünler ile hizmetler,

– hazır giyim ve konfeksiyon,

– inşaat,

– jeotekstiller,

– ayakkabı ve spor malzemeleri,

– mobilya ve ev tekstili,

– filtreler,

– tarım, su ürünleri, bahçecilik ve ormancılık ekipmanları,

– taşıma bantları,

– paketleme ve ambalaj sanayi gibi 12 farklı teknik tekstil alanında prototip üretim yapılabilecek.

Zamanla bu sektörlerde de söz sahibi olacağız!

Bu sayede aynı zamanda Denizli olarak, girişimci ruhumuzu daha etkin hale getireceğiz ve projeci bir boyuta taşıyacağız. Ürün yelpazemizi genişletecek, zaman içinde ihracatımızın kilogram fiyatını da yükselteceğiz. Trendleri takip eden değil belirleyen öncü bir şehir olacağız! Nihai hedefimiz ise uluslararası pazarda söz sahibi kendi milli ve yerli markalarımızı ortaya çıkarmaktır. Halk olarak, bu ülkede bir fikir devrimine imza atmak zorundayız; “Biz yapamayız!” değil “bunu biz de yapabiliriz. Hem de en iyisini yaparız!” diyebilmeliyiz. İnsanımızı, bu seviyeye çıkarmanın peşindeyiz.

Merkezimiz için kullandığımız kaynak, Denizli’mize verilen en büyük hibe devlet desteğidir.

ÜLKE GENELİNDEN 160 TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENİ İLE 40 KOBİ ÇALIŞANI, DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ’NDE EĞİTİLİYOR

DENİZLİ’MİZ, ULUSLARARASI ÇOK ORTAKLI BÜYÜK YATIRIMLAR İLE YATIRIMCILAR ARIYOR

Denizli sanayisi, bu türdeki girişimlerle kabuk değiştirecek, hızla gelişip büyüyecektir. Güncel gelişmelerden asla uzak kalmayan, girişimci ruhunu ve modern makine parkını, günümüz ihtiyaç, talep ve koşullarına göre yeniden modernize edecek yatırımcılarımız, yeni sektörler, yeni işletmeler ile daha fazla istihdama imza atacak; hatta uluslararası çok uluslu ortaklıkların olduğu büyük yatırımların ve dünyanın dört bir tarafındaki yenilikçi yatırımcıların şehrimize ilgi duymasının da önünü açacaktır. Denizli’miz, bu anlamda uluslararası çok ortaklı büyük yatırımlar ile yatırımcılar arıyor. Buradan da yeni iş birliklerine açık olan yatırımcılarımıza bir çağrıda bulunuyor “Gelin birlikte çalışalım” diyoruz.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN 6,3 MİLYON EUROLUK DESTEK ALDIK

DTTD projemizden sonra, beraberinde eş güdümlü ve tamamlayıcı yeni projelere de imza attık. Bu kapsamda, Tekstil Teknolojisi Sektörel Mükemmeliyet Merkezi kurulması yoluyla mesleki eğitimin kalitesinin artırılması amacıyla, bir başka proje daha başlattık… Ülke genelinde açılacak 21 sektörel mükemmeliyet merkezleri ile iş birliği içinde çalışacak mesleki eğitim yetkinlik gelişimi için kurulacak sektörel merkezlerden birinin, tekstil teknolojisi alanında ilimizde yer alması için adım attık ve bu hayalimizi de hayata geçirdik. Ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan tekstil teknolojisi öğretmenleri ile KOBİ’lerimizin çalışanlarına, Denizli Teknik Tekstil Merkezimizde (DTTM) ücretsiz eğitimler veriyoruz. 20 farklı ilden 160 tekstil teknolojisi öğretmenimiz ile 40 KOBİ çalışanımız, DTTM’de eğitim görüyor. Amacımız başta üyelerimiz olmak üzere mesleki okullardaki öğretmenlerimiz ile sektördeki çalışanlarımızın teknik kapasitelerini artırarak üretim yeteneklerini geliştirmek, sektörlerdeki verimi ve kaliteyi artırmaktır.

Öte yandan, eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılmasının da hedeflendiği, bütünleştirici eğitim için özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasını da içeren AB destekli 143 bin 938 euro bütçeli Denizli’de Bütünleştirici Bilim ve Sanat Eğitimi Projesi’ni de bu amaçla başlattık.

Bugüne kadar Avrupa Birliği’nden toplamda 6 milyon 300 bin euroluk bir kaynağı bu projelerimiz sayesinde ülkemize, şehrimize, sanayimize ve sektörlerimize kazandırdık.

GELECEĞİN TEKNOLOJİ LİDERLERİ, DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ’NDEKİ EĞİTİMLERLE YETİŞTİRİLİYOR

HER İŞİN BAŞI NİTELİKLİ EĞİTİM

Ayrıca, Uygulamalı İngilizce Dış Ticaret Eğitimi verdik. Üyelerimiz için iş İngilizcesi ve Almancası kursları açtık. Protokol ve iş kültürü eğitimi, e ticaret ve muhasebe gibi 130’un üzerinde farklı konuda kişisel ve mesleki eğitim kurslarını hazırlayıp hayata geçirdik. Girişimcilik eğitimleri de verdik. Özellikle gençlerimizi ve kadınlarımızı, yeni iş kuracak vatandaşımızla yeni iş fikirlerini destekledik. Kadınlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile, facebook ve Instagram gibi sosyal mecraları ticarette kullanma eğitimi de verdik.

KOSGEB DESTEĞİYLE ÜYELERİMİZİ DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAKİ FUARLARA GÖNDERDİK

Türkiye’nin ekonomisinde a takımında yer alan 9’uncu ihracatçı sanayi şehriyiz. Bu noktaya kolay gelinmedi; bu nokta da kalmak da kolay değil! Ancak, daha iyisine ulaşabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Denizli Ticaret Odası (DTO) olarak özellikle yurt içi ve yurt dışındaki sektöründe öncü fuarları önemsiyor, üyelerimizin katılabilmeleri için özel bir çaba gösteriyoruz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’mızın (KOSGEB) destekleriyle, her yıl yüzlerce üyemizi bu büyük organizasyonlara götürüyoruz. Üyelerimizle ilgili faaliyetlerimiz için bugüne kadar yaklaşık 26 milyon 500 bin TL’lik destek aldığımız KOSGEB Başkanımıza, ilgi ve desteklerinden dolayı özellikle teşekkür ederiz.

DENİZLİ’DE TEKNİK TEKSTİLDE KÜMELENME ÇALIŞMALARI DA DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

DENİZLİ’MİZ, ÖRNEK GİRİŞİMCİLİĞİYLE, EKONOMİMİZİN KAHRAMANIDIR

İnsanımızın örnek gösterilen ve yılmayan girişimci ruhuyla, firmalarımız ile yatırımcımız her daim kazandı ve kazandırdı. İhracatçımız bu yıl 10 ayda 3,5 milyar doları yakaladı. 7 gün 24 saat yılın 365 günü durmadan çalışan üretim, istihdam ve ihracat arttıran işletmelerimizle çalışanlarına, ben kısaca “ekonominin kahramanları’ diyorum ve buradan bir kez daha kendilerine tek tek teşekkür ediyorum.

El birliğiyle Türkiye’mizi Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız; önümüzdeki yüz yılı ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ yapacağız.