şubat, 2020

19şub09:1516:00DIŞ TİCARETTE KARŞILAŞILAN RİSKLER VE RİSK YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Daha fazla göster

Etkinlik Bilgileri

Kayıt için: www.dto.org.tr/egitim

Bilindiği üzere, ticari işlemler kârlı olduğu kadar, risk unsuru yüksek işlemlerdir. Ticari faaliyetlerimizi, belli bir riski üstlenerek gerçekleştiririz. Gerek yurt içi alım ve satımlarda, gerekse yurt dışına yapılan uluslararası ticarette, amaç her zaman kazanmak ve kâr elde etmek olsa da; bazı durumlarda riskin öngörülememesi, zarara ve kayıplara neden olabilmektedir.

Uluslararası ticaret dünyasında, yerel ticarette hiç görülmemiş, belki de hiç akla gelmeyecek risklerle karşılaşılabilmektedir.

Küresel ekonomilerde sağlam bir yer almamız ve ayakta kalabilmemiz, önümüze çıkabilecek risklerin neler olabileceğini bilmek ve bunlara karşı önlem almakla; yani riski yönetmekle gerçekleşecektir.

Riskleri yönetebilmek, şirket yönetiminin sürdürülebilirliği ve başarıyı yakalamak için, sistematik olarak ele alınması gereken bir konudur. Bu nedenle, yöneticilerin işe bakışına ve iş süreçlerine, risk yönetimini yansıtmaları çok önemlidir. Riskleri yönetebilenler, işlerinde de başarılı olurlar.

Bu sebeple,

Uluslararası ticarette  – özellikle yeni pazarlara girerken – ,  karşılaşılabilecek riskler ve risk yönetimi konusunda Odamızca ‘ Dış Ticarette Karşılaşılan Riskler ve Risk Yönetimi Eğitimi ‘ düzenlenecektir.

Eğitim sonunda, siz saygı değer üyelerimizde bu konuda bir farkındalık oluşacağına, şirketinize özel  risk yönetimi programları hazırlayabileceğinize inanıyoruz.

Her şey daha az riskli ve riski yönetilebilir bir dış ticaret için…

 

Eğitim İçeriği :

1.1.   Riskin Tanımı

1.2.   Ticari Riskler

1.2.1.Mala İlişkin Riskler

1.2.3.Ödemeye İlişkin Riskler

1.2.4.Piyasa Riski

1.2.5.Teslim Şekli – Incoterms

1.2.6.Ödeme Şekillerine Göre Riskler

1.2.7.Diğer Riskler

1.3.   Politik ve Ekonomik Riskler

1.4.   Dolandırıcılık

1.5.   Risk Yönetimi

1.5.1.Riskleri Kaldırma ya da Azaltma Olanakları

 

Konuşmacı :  Vasfiye TOĞAÇ

VT DIŞ TİCARET ATÖLYESİ

Zaman

(çarşamba) 09:15 - 16:00

X