T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (MEB-HBÖGM) Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı ve Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) adına Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) iş birliği ile yürütülen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi (PEP) Projesi kapsamında 5 ilde 1600 kişiye mesleki ve dil becerilerinin geliştirilmesi için eğitimler verilmektedir. Proje kapsamında Adıyaman, Denizli, Diyarbakır, İstanbul ve Tekirdağ illerinde mesleki eğitim sertifikası alan kişilerin istihdam olanaklarına erişimleri için de çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Toplumun hedefleri ve iş gücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasının önemi günden güne artmaktadır. Bu doğrultuda önemli bir adım olan proje, gerekli bilgi ve beceriler kazandırılan insan gücüne meslek yolunu açmakla beraber, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacak nitelikli iş gücünü de hazırlamaktadır. Bu kapsamda; 10’un üzerindeki mesleki uzmanlık altında 50’ye yakın eğitimi içeren projede, mesleki eğitim imkanlarının kapasiteleri geliştirilerek her türlü teorik ve teknik donanım proje yararlanıcılarının hizmetine sunulmakta, eğitimler için kurulan atölye, sınıf vb. fiziki alanlarda yararlanıcılara pratik yapma imkanı verilmektedir.

Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi (PEP), Denizli’de  Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinin Halk Eğitimi Merkezlerinde 200 yararlanıcıya destek vermektedir. Mesleki eğitim içeriklerinin ve katılımcı sayılarının Denizli’deki iş gücü piyasasının potansiyeline ve mevcut ihtiyacına göre oluşturulduğu Düz Dikiş Makineci, Bilgisayarda Kadın Giysi Kalıpları Hazırlama ve Aşçı Yardımcılğı eğitimleri ile eş zamanlı olarak; proje yararlanıcılarına “İş sağlığı ve Güvenliği” ve ‘’Hijyen’’ sertifika seminerleri,  “Türkiye’deki Çalışma Etiği, Kültürü ve Şartları”, ‘’Türkiye’deki Çalışma İzni Mevzuatı ve Prosedürleri’’, ‘’Türkiye’de Girişimcilik ve KOSGEB’’ve ‘’Öz Geçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri’’ hakkında online seminerler düzenlenmiş, ek olarak yararlanıcıların İŞKUR tarafından verilen ‘’İş Kulübü Faaliyetleri Eğitimine’’ katılımları sağlanmıştır.

İstihdam odaklı PEP Projesi kapsamında, Denizli’ de  Türkçe dil ve mesleki eğitim kurslarını başarı ile tamamlayankişilerin özel sektör tarafından işe alımlarını desteklemek amacıyla işverenlere yönelik teşvik sağlanmaktadır. Teşvik kapsamında istihdam edilen her proje yararlanıcısı için ilk 3 ay boyunca asgari ücretin yarısı tutarında (toplam maliyetin) işverene destek ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için gerekli olan Çalışma İzni ödemesi (347,10 TL + 110 TL) proje tarafından karşılanmaktadır.

Siz de nitelikli personel alımı yapmak ve bu teşvikten yararlanmak isterseniz; https://forms.gle/EyC7STXNzRTLHsXHA bağlantı linkini tıklayarak firmanız adına formu eksiksiz doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ezgi BURGAÇ
Yaşam Becerileri Sorumlusu | Livelihood Officer
Denizli Saha Ofisi | Denizli Field Office
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği T. +90 545 783 62 29